TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım Türkiye'nin uzay hedeflerini açıkladı

TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım Türkiye'nin uzay hedeflerini açıkladı

16 Haziran Salı günü Rusya'nın St. Petersburg kentinde düzenlenen Küresel Uzay Keşif Konferansı (GLEX) 2021'e Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım da katıldı ve Türkiye'nin uzaydaki büyük hedeflerini açıkladı.

Rusya'nın St. Petersburg şehrinde düzenlenen Küresel Uzay Keşfi Konferansı ile ülkelerin uzay hedeflerini dünyaya açıklamasına olanak tanıyor. Dün, Çin'in iddialı Mars hedeflerini siz okurlarımıza aktarmıştık.

16 Haziran'da ise Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Petersburg'da Türkiye'nin uzaydaki hedeflerini anlattı. Böylece Türkiye'nin uzay projeleri dış basında yer buldu. Uzay haberlerinin yapıldığı Space.com, Türkiye'nin planlarını "iddialı" sözcüğüyle duyurdu.

Hedef Ay

Türkiye'nin uzay programı geçtiğimiz Şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

Yıldırım'a göre 2028 veya 2029'da Türkiye'nin Ay'a bir gezgin (rover) indirecek ve bilimsel araştırma yapacak.

Bu aracı Ay'a götürecek olan roket, yerli bir hibrit motordan güç alacak. Roketin bir prototipi, Cumhuriyet'in ilanının 100. yılı olan 2023'te Ay'a ulaşacak.

Yıldırım şu açıklamayı yaptı:

"Ay'a ulaşmak için kendi motorumuzu kullanmayı düşünüyoruz. Ancak bu aşama için uzay aracımız, uluslararası bir işbirliği ile ancak Dünya yörüngesine getirilecek."

30 Türk astronot

Space.com ayrıca Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda bilimsel deneyler yapma amacıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na 30 astronot göndermeyi hedeflediğini yazdı.

Yıldırım, "Taraflarla görüşmelerimizi sonuçlandırmaya çalışıyoruz" dedi. "Birkaç ay içinde kesinleşecekler ve eğitim sürecine başlayacağız."

Türkiye'nin yerel bir uzay limanı kurma hedefinde olduğu ve kendi GPS sistemini oluşturacağı da öngörülüyor.

Beyin göçü durdurulabilir

Space.com, Türkiye'nin Şubat ayında uzay programının duyurusunu yapması hakkında ise Türkiye'nin bölgesel rakibi Birleşik Arap Emirlikleri'nin Emirates Mars Misyonu'nun Kızıl Gezegenin yörüngesine başarıyla girdiği gün gerçekleşmiş olduğu bilgisini verdi.

Bu da akıllara Türkiye'nin BAE'nin gerisinde kalmak istememesi amacıyla uzay programını duyurduğunu getiriyor. Fakat aynı haberde uzay programının Türkiye'ye sağlayacağı başka bir faydadan da söz ediyor: Uzay programı, beyin göçünü sona erdirebilir ve bilim insanlarını Türkiye'de kalmaya motive edebilir.

Kaynak:Space.com

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji