TÜBİTAK’tan Diyanet’e milyonlarca lira!

TÜBİTAK’tan Diyanet’e milyonlarca lira!

TÜBİTAK, hicri takvimin doğru ayarlanması için Diyanet ile ortak proje olan Ay ve Ufuk Gözlem Ünitesi’nin kurulması için 1 milyonun üzerinde bütçe ayırdı.Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, Türkiye’deki birçok...

TÜBİTAK, hicri takvimin doğru ayarlanması için Diyanet ile ortak proje olan Ay ve Ufuk Gözlem Ünitesi’nin kurulması için 1 milyonun üzerinde bütçe ayırdı.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, Türkiye’deki birçok bilimsel araştırma için “kaynak yok” diyerek destek vermeyen TÜBİTAK’ın, hicri takvimin doğru ayarlanması için Diyanet ile ortak proje olan Ay ve Ufuk Gözlem Ünitesi’nin kurulması için 1 milyonun üzerine bütçe ayırdığı ortaya çıktı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan protokol kapsamında kurulan Ay ve Ufuk Gözlem Ünitesi’nin (AYGÖZ) projesi yaşama geçti. Diyanet’in astronomik takvim üzerinden ramazan aylarında yaşanan 1400 yıllık imsakiye tartışmalarına son vermeyi hedeflediği projenin için Kasım 2018’de gerçekleştirilen ihale kapsamında gözlem ünitesinin kurulacağı yer TÜBİTAK’ın Antalya Bakırlıtepe’deki yerleşke işaret edildi. 50 günde bitirilmesi istenen ihalede Diyanet, 1 milyon 146 bin TL yaklaşık maliyet belirlendi.