Wuhan'da havuz partili 'normalleşme'

Wuhan'da havuz partili 'normalleşme'

Çin’in Wuhan kentinde hafta sonu havuzlar ve su parklarında yoğunluk yaşandı. Eğlence alanlarına doluşan yüzlerce insan maske ve sosyal mesafe olmadan parti yapıp eğlendi. Wuhan halkının eğlencesi dünyada tartışmalara sebep oldu

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgının ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentinde hafta sonu havuzlar ve su parklarında yoğunluk yaşandı. Kentte hayat normale dönerken, bir eğlence merkezindeki gösteriyi izlemek isteyen binlerce kişinin hiçbir koruyucu önlem almadan havuzda oluşturduğu balık istifi görüntüler tartışma konusu oldu...

 Yeni tip korona virüs pandemisi nedeniyle vaka sayısı 22 milyona, ölü sayısı ise 775 bine yaklaştı. Bununla birlikte, salgının ortaya çıktığı Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde hayat neredeyse normale döndü. Kentte birçok yerde karantina uygulaması kaldırıldı ve sıcak havadan bulunan halk kentteki su parklarına ve havuzlara akın etmeye başladı.

BİNLERCE İNSAN EĞLENDİ

Öte yandan, kentte virüs tedbirleri hala sıkı bir şekilde uygulanmasına rağmen AFP tarafından servis edilen fotoğraflar batıda yeni bir tartışma yarattı. Söz konusu fotoğraflarda, Playa Maya su parkındaki bir gösteriyi izlemek isteyen binlerce insanın maske ve sosyal mesafe gibi tedbirleri uygulamadan havuzda toplandığı görülüyor. Ziyaretçilerin su parkındaki kaygısız davranışları ise hem Çin’de hem de dünyada çeşitli tartışmalara neden oldu.

"ÇOK ÜZGÜNÜM AMA..."

Ancak, The Australian Financial Review’in Çin muhabiri Micheal Smith, fotoğrafların yanlış anlaşıldığı için eleştirildiğini yazdı. Wuhan sakinlerinin çok zor günler yaşadığını aktaran ve salgının kentte durduğunu aktaran Smith, “Çinlilerin sosyal mesafeden ve diğer önlemlerden uzak, iyi vakit geçirdiğini görmek harika. Asıl eleştirilmesi gereken Avustralyalılar. Melbourne'de karantina altına alınan insanların üzülmeye hakkı olduğunu düşünmüyorum. Çok üzgünüm " ifadelerini kullandı.

Etiketler :