Tunceli'deki yangınların tamamı söndürüldü

Tunceli'deki yangınların tamamı söndürüldü

Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, tüm yangınların söndürüldüğünü açıkladı. Vali, aynı zamanda tüm yangın bölgelerinin incelenmesini gerçekleştirdiğini de açıkladı.

Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, Tunceli'de çıkan tüm yangınların söndürüldüğünü açıkladı.

Türkiye’nin alan bakımından en büyük 2’nci, ekosistem ve yaban hayatı açısından da en zengin 1’inci Milli Parkı Munzur Vadisi’nin içinde kalan Fırtına Veli mevkisinde çıkan yangının, tamamen söndürüldüğü açıklandı.

Aktuluk Mahallesi’nde dün akşam saatlerinde bilinmeyen nedenle çıkan yangına, Tunceli Belediyesi’ne ait itfaiye aracı, arazöz, emniyet ve jandarmaya ait TOMA ile müdahale edildi. Yangın söndürme helikopteri de bölgeye sevk edildi. Havadan ve karadan yapılan müdahalenin ardından yangın söndürüldü. Munzur Vadisi Milli Parkı’nda devam eden orman yangınına müdahale edilirken, 2 yangın söndürme helikopteri de bölgeye sevk edildi. Helikopterlerle, yangın bölgesine bir kilometre uzaklıktaki Uzunçayır Baraj Gölü’nden alınan sularla havadan müdahale yapılırken TOMA ve itfaiye araçlarının karadan müdahalesiyle yangın kontrol altına alındı, 10 saatlik soğutma çalışmasının ardından söndürüldü.

Kutu Deresi kontrol altına alındı

Özel güvenlik bölgesi ve sarp olduğu için karadan müdahale yapılamayan Kutu Deresi'ndeki yangın 3 gün boyunca yangın söndürme helikopteriyle yapılan müdahaleyle kontrol altına alındı. Tunceli Valiliği, “Merkez Zel Dağı Kutu Deresi yangını, söndürme helikopterinin sabah erken saatlerden bu yana çalışmasıyla kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları havadan devam ediyor” açıklamasını yaptı.

Tüm yangınlar söndürüldü

Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, İl Jandarma Komutanı Albay Durali Ceylan, Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, Tunceli Orman İşletme Müdürü Özcan Yüksel 5 noktada çıkan ve tamamıyla söndürülen yangın bölgelerini helikopterle inceledi.

Tunceli’de tüm yangınların söndüğünü belirten Vali Mehmet Ali Özkan, “Bir saat 15 dakikalık bir helikopterle inceleme yaptık. Hozat bölgemizi, Ovacık’ı, Munzur Vadisi’ni, Pülümür Zel Dağı, Kutu Deresi, Pülümür Sevdin Dağı bölgesini ve bütün Tunceli’yi neredeyse incelemiş olduk” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekoloji