Tunus Cumhurbaşkanı Said mevcut Başbakan Meşişi'yi görevden aldı

Tunus Cumhurbaşkanı Said mevcut Başbakan Meşişi'yi görevden aldı

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, mevcut Başbakan Meşişi'yi görevden aldığını, atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralmaya karar verdiğini açıkladı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya aldığını duyurdu.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said mevcut Başbakan Hişam Al-Mashishi’yi görevden aldığını duyurarak atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralmaya karar verdiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Said meclisin tüm yetkilerini dondurmaya ve tüm üyelerinin dokunulmazlıklarını kaldırmaya karar verdi.

Başbakan Hişam Al-Mashishi taraftarları Anayasal darbe çağrısı yapıp halkı sokaklara davet etti.

MECLİS BAŞKANI, CUMHURBAŞKANI’NI DARBE YAPMAKLA SUÇLADI

Tunus Meclis Başkanı ve ülkedeki en büyük parti olan Nahda Hareketi’nin lideri Raşid el-Gannuşi, meclisin çalışmalarını dondurma ve başbakanı görevden alma kararları nedeniyle Cumhurbaşkanı Kays Said’i darbe yapmakla suçladı. Gannuşi, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanının yasal bir dayanağı olmayan kararları, bir darbedir, anayasayla yorumlamak yanlıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Said’in kendisini arayarak anayasa çerçevesinde bazı kararlar alacağını paylaştığını ancak içeriğine vakıf olmadığını belirten Gannuşi, söz konusu kararların geçersiz olduğunu ve Meclisin anayasal çerçevede çalışmalarına devam edeceğini kaydetti. Gannuşi, “Halkı demokrasiyi yeniden tesis etmek için barışçıl mücadeleye çağırıyoruz” diye konuştu.

 

Tunus Cumhurbaşkanı Meclisin tüm yetkilerini dondurmaya ve tüm üyelerinin dokunulmazlıklarını kaldırmaya karar verdi.
Tunus Cumhurbaşkanı Başbakan Hişam Al-Mashishi'yi görevinden aldı.
Hişam el-Meşişi  taraftarları Anayasal darbe çağrısı yapıp halkı sokaklara davet etti.
İhvan'a yakın isim olarak bilinen Nahda Haraketi Başbakan Hişam el-Meşişi'ye destek veriyordu

Tunus Cumhurbaşkanlığının yayınladığı videoda, ülkedeki askeri komuta kademesinin ve güvenlik yetkililerinin katıldığı bir toplantı sonrasında konuşan Said, "Tunus'un içinde bulunduğu yağma, yangın ve durum karşısında ülkeyi kurtarmak için olağanüstü önlemler alması gerektiğini" belirterek isim vermediği bazı grupların belirli bölgelerde iç savaş çıkarmak için para topladığını öne sürdü.

Said, birkaç ay önce almaları gereken bu kararları Meclis Başkanı ve Başbakan Hişam el-Meşişi ile yaptığı istişareler sonrasında aldığını ifade etti.

Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyuran Said, söz konusu kararlardan sonra bir genelge yayınlanacağını ve kararların hemen yürürlüğe gireceğini aktardı.

Said, genelgeler biçiminde gerekli kararların duyurulmaya devam edeceğini, atayacağı başbakan ile yeni bir hükümet kurulacağını ve hükümetin cumhurbaşkanı liderliğinde kalacağını kaydetti.

Anayasayı ve halkın çıkarlarını korumak üzere bu kararların kaçınılmaz olduğunu savunan Said, yolsuzluk dosyalarını ortaya çıkarma gerekçesiyle başsavcılık görevini de üstlendiğini belirtti.

Özellikle başkent Tunus olmak üzere ülke genelinde, hükümet ve muhalefet partilerine yönelik kitlesel protestolar gerçekleşmiş, çıkan olaylarda başta Nahda Hareketi olmak üzere parti merkezlerine saldırılar düzenlenmişti.

Dünya