Turizm bölgelerinde çalışan yurttaşların oy kullanması engelleniyor iddiası

Turizm bölgelerinde çalışan yurttaşların oy kullanması engelleniyor iddiası

CHP'li Umut Oran, tatil bölgelerinde çalışan yurttaşların oy kullanma izni alamadığını söyledi. Oran, 23 Haziran'da yenilecek İstanbul seçimleri için..

CHP'li Umut Oran, tatil bölgelerinde çalışan yurttaşların oy kullanma izni alamadığını söyledi. Oran, 23 Haziran'da yenilecek İstanbul seçimleri için, "Özellikle güneyde, turistik yerlerde çalışan İstanbul seçmeninin 23 Haziran’da oy kullanmaya gelmesinin bazı yerlerde engellendiğini duyuyorum" dedi.

İstanbul 3.bölgede seçim çalışması için sahaya inen Oran, duyduğu şikayetleri ve izlenimlerini aktardı. Seçime katılımı önemsediğini ifade eden Oran, görüştüğü işçilerin oy kullanmak için İstanbul'a gelmesinin engellendiğine dair duyumlar aldıklarını belirtti.

Oda Tv'nin haberine göre Oran'ın açıklamalarının ilgili bölümü şöyle:

"Katılım bu seçimin en önemli konusu olacak. 1.7 milyon kişinin tam listesinin AKP’nin elinde olduğu, insanları rahatsız etmelerinden belli oluyor. 29 Mart’ta İstanbul’da yüzde 84 olarak gerçekleşen seçime katılma oranının artırılamayacağına dair kaygılarım var. Çünkü özellikle güneyde, turistik yerlerde çalışan İstanbul seçmeninin 23 Haziran’da oy kullanmaya gelmesinin bazı yerlerde engellendiğini duyuyorum. Bodrum’da sadece bir lokantada 15 çalışanın bu şekilde İstanbul seçmeni olduğu ama oy kullanmaya gelemeyeceği şikayeti bana ulaştırıldı. Bana ulaşanların sorunlarını ben belediye başkanlarımıza da iletiyorum ancak özellikle Akdeniz ve Ege’deki belediye başkanlarımızın bu konuda ayrıca duyarlı olmaları gerektiğini düşünüyorum.”