Türk Alman Üniversitesi, iktidarı eleştiren akademisyen hakkında hukuki süreç başlattı

Türk Alman Üniversitesi, iktidarı eleştiren akademisyen hakkında hukuki süreç başlattı

Türk Alman Üniversitesi, iktidarı eleştiren öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Murat Erdoğan hakkında hukuki sürecin başlatıldığını duyurdu.

Türk Alman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Murat Erdoğan, Türkiye'nin dış politikasına dair eleştirilerde bulundu. Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Politikalar değişebilir tabii ki ama "kiralık fikirliler" artık Sisi'ye "darbeci" değil, "güçlü, saygın lider", S.A. Kralı'na "katil" değil "dost" deme; ölümüne savunduklarını, ölümüne yalanlama modundalar! Bu pişkin sefillerin memlekete de hizmet ettiklerine de hayrı olabilir mi?" ifadelerini kullandı.

whatsapp-image-2021-05-07-at-14-12-29.jpeg

Bunun üzerine iktidara yakın medya organlarında Prof. Dr. Mehmet Murat Erdoğan'a yönelik haberler yer aldı. Erdoğan'ın açıklamalarını hedef alan medya organları, Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin düzelmesinden "Mehmet Murat Erdoğan gibilerinin" rahatsız olduğunu ileri sürdü.

Türk Alman Üniversitesinden açıklama

Türk Alman Üniversitesi yönetimi, sosyal medya üzerinden konuya ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, "Fikir hürriyeti başkasına, özellikle de hükümete ve onun mensuplarına hakaret etme yetkisi vermez. Fikir hürriyetini bu kapsamda değerlendirdiği anlaşılan şahsa kkarşı gerekli hukuki süreç başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, Prof. Dr. Mehmet Murat Erdoğan'ın Twitter hesabını kilitlediği görüldü.

GENEL