Türk askeri bir cephede daha mı savaşacak?

Türk askeri bir cephede daha mı savaşacak?

Trump-Erdoğan görüşmesini değerlendiren Washington Post “Trump, Türk liderine, İslam Devleti ile savaşmak için Kürtlerin silahlandırılması konusunda henüz bir karar olmadığını söyledi'' başlığı ile verdiği haberde...

Trump-Erdoğan görüşmesini değerlendiren Washington Post “Trump, Türk liderine, İslam Devleti ile savaşmak için Kürtlerin silahlandırılması konusunda henüz bir karar olmadığını söyledi'' başlığı ile verdiği haberde ABD ve Türk yetkililerine dayanarak şu bilgiyi verdi:

“Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesinde Başkan Trump’u, Suriye’de IŞİD ile savaşmak için Kürt savaşçıların silahlandırılmasının, askeri çaba için ters etki yapabileceğine ve zaten gergin olan ABD ile Türkiye arasındaki bağlara zarar vereceğine ikna etmeye çalıştı.''

“TRUMP İLE ERDOĞAN ARASINDAKİ İLİŞKİYİ KARMAŞIKLAŞTIRABİLİR''

Gazete, “Yetkililer, telefon görüşmesinde Erdoğan’ın hedeflerinden birinin Trump’ı, (ABD’li) ordunun desteklediği, Rakka’ya saldırı için Kürt savaşçıların silahlandırılması önerisinden vazgeçmeye ikna etmeye çalışmaktı. Ancak Salı günü yapılan görüşme sırasında Trump, çekimser kaldı ve meseleye ilişkin ek istişarelerin yapılması gerektiğini söyledi'' diye yazdı.

Trump’un bazı danışmanlarının ise Kürtlerin silahlandırılmasına ilişkin kuşkularını dile getirse de bu seçeneği dışlamadıklarını belirten gazete, ABD tarafından Suriyeli Kürtlere sağlanan desteğin Obama Yönetimi döneminde iki ülkenin bağlarını olumsuz etkilediğini anımsattı. Gazete böyle bir desteğin de “Trump ile Erdoğan arasında oluşmaya başlayan ilişkiyi karmaşıklaştırabileceği'' uyarısında bulundu.

“RAKKA OPERASYONUNU TÜRK ASKERLERİNİN GERÇEKLEŞTİREBİLECEĞİNE İKNAYA ÇALIŞTI''

Washington Post, “Her iki liderin bir sayfa çevirmeye çalıştığı yönündeki güçlü işaretler sürerken yetkililer, görüşmenin samimi olduğunu, bir sıkıntı yaşanmadığını söyledi'' dedi. Gazete haberinde görüşmenin ardından Türkiye kaynaklı haberlerde CIA Başkanı Mike Pompeo’nun Türkiye’yi ziyaret edeceğinin bildirildiğine dikkat çekti.

“Erdoğan, ABD’yi Rakka operasyonunu, Kürtlerin yerine Türkiye destekli Arap savaşçılar ve Türk askerlerinin gerçekleştirebileceğine iknaya çalıştı'' savına da yer verilen haberde TSK destekli güçlerin Çarşamba sabahı El Bab’da önemli bir ilerleme sağladıkları yönündeki açıklamalara vurgu yaptı.

TÜRK HEYET ABD’YE GİDECEK

Bu arada Türkiye’nin Rakka operasyonuna YPG’nin katılmasını istemediği belirtilirken New York Times gazetesi, “Rakka’nın yeniden alınması için askeri seçenekleri görüşmek üzere üst düzey bir Türk heyetinin gelecek hafta Washington’u ziyaret etmesi bekleniyor'' diye yazdı. Gazete, “Ziyareti açıklayan üst düzey Türk yetkilisi de, bir seçenek olarak El Bab kuşatmasında yer alan Suriye ordusu güçlerinin birçoğunun Rakka’daki mücadeleye yönlendirilebileceğini söyledi. Yetkili, Türkiye’nin, Kürtlerin Rakka taarruzunun bir parçası olmaları yönündeki ABD’nin planına güçlü itirazını tekrarladı'' sözlerini kullandı.

El Bab’ın doğusunda ise “Kürt ve Arap milislerinin Rakka’yı kuşatmak amacıyla ilerlemeye devam ettiklerine'' dikkat çekilirken kente saldırının hazırlığı olarak Washington’un “Kürtlerin hakimliğindeki güçlere yardım amacıyla ek 200 ABD’li danışmanı sağlayacağını'' söylediğini anımsatan gazete, “Trump döneminde onaylanan bu takviyenin, Kürtleri en başlıca düşmanı olarak gören Türkiye’yi öfkelendiren Obama yönetiminin politikasını güçlendirdiğini'' belirtti. Gazete bu gelişmenin “Sayın Trump’un Sayın Erdoğan ile ilişkileri iyileştirmeye çalıştığı bir arada'' meydana geldiğinin altını çizdi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem