Türk Büyükelçisi Alman Dışişleri’ne çağrıldı: İlişkilere zarar verebilir

Türk Büyükelçisi Alman Dışişleri’ne çağrıldı: İlişkilere zarar verebilir

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Büyükelçi Aydın’ı Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Walter J. Lindner kabul etti. Büyükelçi Aydın’a, Almanya’nın demokrasi, ifade ve basın özgürlüğüne verdiği önem aktarılırken,...

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Büyükelçi Aydın’ı Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Walter J. Lindner kabul etti. Büyükelçi Aydın’a, Almanya’nın demokrasi, ifade ve basın özgürlüğüne verdiği önem aktarılırken, Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel hakkındaki tutuklama kararının orantısız ve kabul edilemez olduğu iletildi.

İLİŞKİLERE ZARAR VEREBİLİR UYARISI

Görüşmede Almanya’nın en önemli gazetelerinden birinin muhabiri olan bir gazetecinin yazdığı haberlerden ötürü hedef olduğu suçlamalar ile bu zeminde alınan tutuklama kararının hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmadığı görüşü aktarıldı. Lindner’in ayrıca bu gelişmelerin Türk-Alman ikili ilişkilerine zarar vereceği uyarısını da ilettiği belirtildi.

Deutsche Welle Türkçe sitesine göre Büyükelçi Aydın ise yargıya intikal etmiş bir konu ile ilgili yorum yapmanın doğru olmayacağını, Türkiye’de gazetecilerin gazetecilik faaliyetinden ötürü değil, suç oluşturan başka faaliyetlerden ötürü yargılandığını savundu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika