Türk Yahudi Toplumu’nun ilk ve tek Onursal Başkanı Bensiyon Pinto hayatını kaybetti

Türk Yahudi Toplumu’nun ilk ve tek Onursal Başkanı Bensiyon Pinto hayatını kaybetti

Türkiye’de Yahudiler’e ilişkin STK’larda çeşitli görevlerde bulunan ve Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Bensiyon Pinto hayatını kaybettiği açıklandı.

Bensiyon Pinto, 1954’te İstanbul Yıldırım Spor Kulübü kurucularından biri olan, 1976’da Türk Yahudi Toplumu’nda hahambaşılıkta maliye bölümü başkanlığı ve 1979’da hahambaşılık müşavirlerinin başkan vekilliği, 1989-2003 yılları arasında aralıklarla toplamda 10 yıl olmak üzüere Türk Yahudi Toplumu Başkanlığı görevlerini sürdürdü.

Bensiyon Pinto Türk Yahudi Toplumu başkanlığından sonra, anılarını nehir söyleşi olarak anlatmış, yaşamının en önemli kısımlarını ‘Anlatmasam Olmazdı-Geniş Toplumda Yahudi Olmak’ ismiyle bir kitap haline getirmiş, 2008 yılında yayınlanmış, Almanca ve İngilizceye çevrilmişti.

BENSİYON PİNTO KİMDİR?

Anısına açılan internet sitesinde Pinto için şu bilgiler yer aldı:

Bensiyon Pinto, 8 Ekim 1936 tarihinde İstanbul’un Şişhane, Kuledibi semtinde dünyaya gelmiştir. İlkokulu, Birinci Karma Musevi İlkokulu’nda, ortaokulu da Fransız Koleji Saint Benoit Lisesinde okumuş, askerliğini 1958’de Denizli’de tamamlamıştır. İş hayatına Karaköy Bankalar Caddesinde elektrik malzemesi ticareti ile başlamış ve iş yaşamını aynı alanda sanayici olarak sürdürmüştür.

Türk Yahudi Toplumundaki yöneticiliğine 1954 yılında başlamış, İstanbul Yıldırım Spor Kulübünün kurucularından biri olmuş; 1976’da Türk Yahudi Toplumunun merkezi olan Türkiye Hahambaşılığında, maliye bölümünün başına geçmiştir. 1979’da Hahambaşılık Müşavirlerinin Başkan vekilliğini yapmıştır. 1989 yılından 2003 yılına kadar muhtelif zamanlarda, toplam 10 yıl Türk Yahudi Toplumu Başkanlığı görevinde bulunmuş, idarenin yapılandırılması ve toplumsal birlik ve bütünlüğünün yaşatılmasında için çok ciddi katkı sağlamış; Türk siyasetini yöneten ve yönlendiren isimlerle her zaman yakın ve samimi ilişkiler içinde olmuş; ülkemiz, bölgemiz ve dünyada barışın ve anlayışın hakim olması için her zaman gayret göstermiş; çalışmalarının tamamını, Türkiye Cumhuriyetinin dünyaya doğru bir şekilde tanıtılması doğrultusunda yapmayı, yaşamı boyunca ilke edinmiştir.

Başkanlığından sonra, anılarını nehir söyleşi olarak paylaşmış, yaşamının en önemli bölümleri, “Anlatmasam Olmazdı – Geniş Toplumda Yahudi Olmak” başlığı altında derlenmiş, 2008 yılında yayınlanmış, Almanca ve İngilizceye çevrilmiştir. Türk Yahudi Toplumunun ilk ve tek Onursal Başkanı olan Bensiyon Pinto; Ester “Eti” Pinto ile evli, iki erkek çocuğu ve evlatlarından 4 torun sahibidir.

Önceki ve Sonraki Haberler
3. Sayfa