Türkiye Erdoğan'dan hangi 'müjde'yi bekliyor?

Türkiye Erdoğan'dan hangi 'müjde'yi bekliyor?

Türkiye vatandaşları Erdoğan'ın bugün açıklayacağı 'müjdeyi' merakla bekliyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de yeni bir dönemin açılacağını, bugün bir müjde vereceğini duyurdu. Herkes saat 15.00’te İstanbul’da açıklanacağı belirtilen bu müjdenin ne olabileceğini konuşurken, Cumhuriyet gazetesi de sanat, siyaset, akademi, hukuk ve sivil toplumun önde gelen isimlerine ‘Nasıl bir müjde sizi mutlu ederdi’ diye sordu. İşte yanıtları...

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN: İSTİFA EDİYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı müjde istifasıysa, bizi bir tek istifası memnun eder. İstifası dışında bizi hiçbir şey memnun etmez. Çünkü bugüne kadar müjde olarak çok paket açıkladı ama her müjdesi bize bedel olarak geri döndü ya da içi boş çıktı. Kendisi gündemi değiştirebilmek adına her şeyi yapıyor ve deniyor. Açıkçası ben çok büyük bir şey beklemiyorum. Herkes petrol, doğalgaz değerlendirmesi yapıyor. Müjdeyi ‘Cuma günü söyleyeceğim’ diyeceğine o gün ‘bu müjde’ deyip halka açıklasaydı. ‘Türkiye’nin şu sorununa çözüm olacak’ diyerek açıklasaydı. Pazarlamacı gibi, televizyon reklamı gibi müjde açıklıyor. Devlet yönetmek ciddi bir iş. Varsa açıklayacağı bir şey o an millete açıklamalı. Tabii bu açıklayacağı şeyin ülkeye, millete fayda sağlayacağına inanırsak, bu bizi mutlu eder. Yeter ki bir sorunun çözümüne katkıda bulunulsun.

İYİ PARTİ İZMİR MİLLETVEKİLİ AYTUN ÇIRAY: AŞI BULUNDU

Hem Türk milletini hem de insanlığı sevindirecek gerçek müjde, Kovid-19 aşısını bulmaktır. İkinci müjde Türkiye’de işsizlik yüzde 25’lerde. Kovid-19 sürecinde işsizlere ayda en az bin 500 TL nakit para yardımı yapmaktır. Üçüncü müjde ise asgari ücretin iki misline çıkarılmasıdır. Bunun dışında verilecek müjdeler alışılmış, tekrarlanacak şeyler olacaktır. Türkiye’de bir yangın var, bu yangına su sıkılması lazım. Sonra bu yangının nasıl çıktığını düşüneceğiz. Her seçim öncesi biz bunları duyduk. Sayın Cumhurbaşkanı müjdeyi açıklamadan önce Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi yüzde 2 artışa geçti, enerji şirketleri beklenen ortalamaların çok üzerinde keskin bir şekilde yükselmeye başladı. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı’nın etrafındakiler borsa oyuncularına bu bilgiyi sızdırmışsa bu resmen 'insider trading' yani henüz kamuya açıklanmamış bilgileri içeriden alarak birilerine menfaat sağlamak amacıyla vermektir ve ağır suçtur. Milletimiz ‘acaba müjde ne’ diye düşünürken borsa oyuncuları milyonlarca doları cebine koydu bile.

SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖMER FARUK YAZICI: GÜÇLÜ TÜRKİYE

Algılarla oynayarak, “yerli ve milli uçağımız şu tarihte göklerde”, “kendi savaş uçağımızı yapıyoruz”, “bor bulduk, dışa bağlımlığımız kalmadı” gibi manşetlere bu milletin artık karnı tok. Bu milletin müjde olarak göreceği şeyler, her bir insanın mağduriyetlerinin giderilmesi, hak ve adaletin tam anlamıyla tesis edilmesi, kutuplaşmaya ve torpille iş düzenine son vermektir, her ailenin geçimini sağlayacak maddi güce kavuşmasıdır. 17 senedir doğalgaz bulma girişimlerini her seferinde ayrı ayrı bakanlar açıklamıştı. Umarız bu son olur ve artık enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtulur kendi kendimize yetebiliriz. Milletimizin beklentileri adil ve ekonomisi güçlü bir Türkiye’dir.

GELECEK PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SELÇUK ÖZDAĞ: ŞEFFAF TÜRKİYE

Daha çok demokrasi, daha çok insan hakkı, basın özgürlüğü, yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı olacak, derse bu müjdedir. Yoksa petrol bulmak müjde değildir. Arap dünyası da zengin. Mesele özgürlüklerle birlikte zengin olmaktır, adaletle birlikte zengin olmaktır. Ayrıca 19 yıldır iktidar olan biri Türkiye'yi müjdelerle yönetecekse vay halimize... Ülke müjdelerle değil, ilkelerle yönetilir. Müjde, şeffaf Türkiye'yi inşa etmektir.

SOL PARTİ BAŞKANLAR KURULU ÜYESİ ÖNDER İŞLEYEN: GÖREVİ BIRAKIYORUM

Erdoğan’ın verebileceği tek müjde istifa ettiğini, görevi bıraktığını açıklaması olur. Başka verebileceği bir müjde yok. Sağlık sistemi çökmüş durumda, insanlar övündükleri o büyük hastane kuyruklarında perişan oluyor. Parası olan test yaptırabiliyor, tedavi olabiliyor. Çalışma yaşındaki her 100 kişiden 59’u işsiz. Genç işsizlik yüzde 50’yi aşmış durumda. Dolardaki artışı bile müjde olarak sunacak kadar halkın gerçekliğinden kopmuş bir iktidar şimdi böyle günü kurtarma, makyaj yapma derdinde.

TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSi GENEL BAŞKANI ERKAN BAŞ: İSTİFA EDİYORUM

Memlekete faydalı bir şey yapmak istiyor, bir müjde vermek istiyorsa istifa etmelidir. Türkiye’nin en büyük sorunu çözülmüş olur.

PROF. DR. ERSİN KALAYCIOĞLU: YARI BAŞKANLIK

Cumhurbaşkanlığı sistemi çalışmıyor. Bunu yürütmemiz imkânsız. Yarı başkanlığa dönüyoruz, derse müjde olur. 2017 referandum öncesi noktaya dönmek müjdedir.

DİSK GENEL BAŞKANI ARZU ÇERKEZOĞLU: KIDEM TAZMİNATI

Pandemi sürecinde Türkiye'nin kaynaklarını mega projelere, İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarını teşvik adı altında işverenlere değil 17 milyon işsize harcamaya, kıdem tazminatı sistemine dokunmamaya, başta barajlar olmak üzere sendikal örgütlenme önündeki tüm engelleri kaldırmaya, asgari ücretten vergi almamaya karar verdik.

TARİHÇİ PROF. DR. HAKKI UYAR: PARLAMENTER DEMOKRASİ

Parlamenter demokrasiye dönüş yapıyoruz, açıklaması benim için müjde olur.

TÜRK İŞ GENEL BAŞKANI ERGÜN ATALAY: ÜLKEYE FAYDA OLSUN

Ülke yararına milletin olan her şey kabulümüz...

EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI FERAY AYTEKİN AYDOĞAN: EĞİTİMDE EŞİTLİK

Yüz yüze eğitimin başlayabilmesi, uzaktan eğitimde yaşanılan eşitsizliklerin giderilmesi, her öğrencimizin kamusal eğitim hakkı, öğrencilerimizin eğitim ve bilim emekçilerinin, halkın sağlık hakkı için yapılması gereken yeterli bütçenin ayrılması, ek bütçe, öğretmen, ek personel ataması açıklaması bizim için müjde olur.

ZÜLFÜ LİVANELİ: TAHLİYE ETTİK

Benim için en büyük müjde, siyasi tutukluların tahliye edilmesi, tecavüzcü ve katillerin ise ömür boyu hapse kapatılmaları olur.

AHMET MÜMTAZ TAYLAN: KANAL İPTAL

Bilim insanları ve kamuoyunun tepkisi nedeniyle Kanal İstanbul projesini iptal ediyoruz. Proje için öngörülen 75 milyar TL ülkenin 20 yıl içinde yüzde yüz temiz enerjiye kavuşturulması için kullanacağız. Hedefimiz sıfır karbon ayak izine sahip bir Türkiye. Hayırlı olsun, derse müjde olur.

TÜRKİYE KADIN DERNEKLERİ FEDERASYONU BAŞKANI CANAN GÜLLÜ: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

“İstanbul Sözleşmesi’ne son noktayı koyuyoruz. Bu ülkede yaşayan hiç kimsenin İstanbul Sözleşmesi’ni eleştirmesine izin vermeyeceğiz. Sözleşmenin tüm maddelerinin uygulanması için bakanlıklara talimat verdim” denirse benim için müjde olur.

AVUKAT İREM ÇİÇEK: RANT BİTECEK

Siyasetin bundan sonra yargıdan elini çekeceğini, özgürlüklerin, barışın, eşitliğin, adaletin gerçekten uygulanması için yapılan bütün haksızlıklara son verileceğini, rantın son bulacağını, liyakat ilkesinin uygulanacağını açıklaması ve hayata geçmesi için yapılan yanlışları düzeltip, geleceği doğru inşa ederse sürpriz olur...

İSTANBUL BAROSU BAŞKANI MEHMET DURAKOĞLU: BAĞIMSIZ YARGI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeye adalet geleceğini, yargının bağımsız olacağını ve artık yargının üzerindeki yürütme gölgesinin kalkacağını açıklarsa benim için müjde olur.

ANKARA BAROSU BAŞKANI ERİNÇ SAĞKAN: BAĞIMSIZ HSK

Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) yapısının bağımsız bir hale getirilerek, yargının bağımsız ve tarafsız hale getirileceğini açıklaması bizim için gerçekten müjde olur.

İlgili Haberler
Etiketler :