Türkiye’den Eurovision adımı: Görüşmeler başladı

Türkiye’den Eurovision adımı: Görüşmeler başladı

Yıllardır Eurovision şarkı yarışmasına katılmayan Türkiye’den Eurovision hamlesi geldi. TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, yarışmaya dönüş sinyalini verdi. Görüşmelerin başladığını bildirdi.

Türkiye, yıllardır Eurovision şarkı yarışmasına 2013 yılında puanllakin sistemiyle ilgili haksızlıklar yapıldığı sebebiyle katılmıyor. Türkiye, yarışmaya son olarak Can Bonomo ‘Love Me Back’ isimli şarkıyla katılmıştı.

Türkiye’den, konuyla ilgili yeni bir adım geldi. Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu’na konuşan İbrahim Eren, Eurovision hayranlarını sevindirecek açıklamalarda bulundu.

TRT’nin “puanllakin sistemi değişmeden katılmayacağız” kararına halen sadık olduğunu belirten Eren, “Yönetim kurulumuz da hâlâ aynı kararda devam ediyor, lakin bu arada ‘Eurovision’la da görüşüyoruz” açıklamasında bulunarak, yetkililerin uzun bir aradan sonra tekrar bağlantıya geçtiğinin haberini verdi.

Dönüş sinyali

Avrupa Yayın Birliği’nin yeni Başdanışmanı Martin Österdahl’dan bahseden Eren, “Eurovision’un başına Kuzey Avrupa’dan çok iyi biri geldi. Bence bu sene çok başarılıydı. Uzun zaman sonra güzel bir yarışma yaptılar. Yeni gelenle bizim arkadaşlar görüşmeye başladı. Ne olur bilemem” dedi.

Global Eurovision haber platformlarını da harekete geçiren bu gelişme sonrasında EscYOUnited Forum’u, Türkiye’nin yarışmadan çekilmesinin gerçek nedenleri ile ilgili çeşitli spekülasyonlar olsa da “Türkiye, çok talep edilen ve özlenen bir yarışmacı oldu.” ifadelerini kullandı. Tarafların aktif iletişim halinde olmasının, yarışmanın sıkı takipçilerini rahatlattığı vurgulandı. Ayrıca EscYOUnited haberinde yarışmanın favori ülkelerinden biri olan Türkiye için, “Başka hiçbir katılımcının sunamayacağı bir Pan-Avrupa ve Asya sesi getiriyor.” yorumunda bulunuldu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat