Türkiye’den Trump ve üç Bakanına mektup

Türkiye’den Trump ve üç Bakanına mektup

Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı (TAİK) Mehmet Ali Yalçındağ’ın Başkan Trump’ın üç Bakanına birer mektup gönderdiği bildirildi.

Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı (TAİK) Mehmet Ali Yalçındağ’ın Başkan Trump’ın üç Bakanına birer mektup gönderdiği bildirildi.

Mektupların birer kopyasının Erdoğan Yönetimi’nin ve TAİK’in lobiciliğini yapan Trump’a yakın lobi şirketi ‘Mercury Public Affairs’ tarafından Başkan Trump’a iletildiği belirtildi.

Courthouse News adlı haber sitesine göre, İstanbul’da Ivanka Trump’a ait Trump Towers’ın ortağı olan Aydın Doğan’ın damadı Yalçındağ, geçen hafta Enerji Bakanı Dan Brouillette, Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve Tarım Bakanı Sonny Perdue’a birer mektup yazdı.

Trump ve 3 Bakana ‘Mercury Public Affairs’ tarafından iletilen mektuplar, şirketin Adalet Bakanlığı Yabancı Ajanlar Bildirim Yasası (FARA)’ya bildirimleri arasında yer alıyor.

EKONOMİK KRİZİN FIRSATA ÇEVRİLMESİ İSTENDİ

Yalçındağ Tarım Bakanı Perdue’ya Trump ve Erdoğan’ın Kasım 2019'da iki ülke arasındaki yıllık ticaretin 100 milyar dolara çıkarılmasını konuştuklarını anlatıyor, ‘ABD'den Türkiye'ye yapılan tarım ihracatının önemli ölçüde artırılmasını’ istiyor.

Yalçındağ,’ bunu gerçekleştirmede önemli bir adım olacaktır’ diyor.

YARDIMLAR HATIRLATILDI

Yalçındağ’ın, Enerji Bakanı Dan Brouillette ve Ticaret Bakanı Wilbur Ross'a gönderdiği mektuplarda da benzer ekonomik istekler yer alıyor.

Ticaret Bakanı Ross’a pandemi krizi sırasında Türk üreticilerin pazar ihtiyaçlarına hızlı biçimde uyum sağlayarak üretime geçtiği ve 80’den fazla ülkeye malzeme ihraç ettiğini anlatan Yalçındağ, ABD’ye yapılan ‘pandemi bağışı’ ve ihracaat hatırlatması yapıyor.

YARDIMCI OLMA TALEBİ

Yalçındağ, Enerji Bakanı Brouillette’ye mektubunda ise ‘sıvılaştırılmış doğal gaz’dan bahsediyor ve ‘Türkiye’nin iki yıl içinde doğal gaz anlaşmalarının süresinin dolacağını’ yazıyor. Yalçındağ, ‘buda yeni bir arz ve talep doğuracak. Bunun için ilk tarafta ortaklar bir araya getirilirse bu arz ve talep karşılanabilir’ diyerek ABD Enerji Bakanı’ndan yardımcı olmasını talep ediyor.

‘Mercury Public Affairs’ lobi şirketi tarafından iletilen mektuplar, şirketin Adalet Bakanlığı Yabancı Ajanlar Bildirim Yasası (FARA)’ya bildirimleri arasında yer alıyor.

Erdoğan Yönetimi ve Türk-Amerikan İş Konseyi yılda birer milyon dolar ödedikleri lobi şirketiyle olan sözleşmelerini bu yıl uzattılar.

TAİK’in Yönetim kurulu’nda bir dönem Erdoğan’a danışmanlık yapan Cüneyd Zapsu da yer alıyor.

Etiketler :

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya