Türkiye’nin 500 büyük şirketi geride kaldı

Türkiye’nin 500 büyük şirketi geride kaldı

Her yıl Fortune 500 Türkiye’nin 500 büyük şirketi belirleniyor ve bunlarla ilgili sayısal veriler ortaya koyuluyor. Tüm bu sayısal veriler

Her yıl Fortune 500 Türkiye’nin 500 büyük şirketi belirleniyor ve bunlarla ilgili sayısal veriler ortaya koyuluyor. Tüm bu sayısal veriler değerlendirildiğinde, 2018 sonunda 1 trilyon 588 milyar 380 milyon liralık satış yapıldığı görülüyor. 300,2 milyar dolara denk gelen bu rakam aslında hiç de iç açıcı değil.

Türkiye’nin 500 büyük şirketi satış olarak çok geride kaldı. Fortune 2018 yılının Global 500 listesi değerlendirildiğinde, Amerikan perakende sektörünün önde gelen şirketlerinden Walmart en ön sıralarda bulunduğu fark ediliyor. Şirket 2018 yılı içerisinde 514,4 milyar dolar satış yaptı.

Yukarıdaki sayısal veriler değerlendirildiğinde Walmart şirketinin satış rakamları bakımından Türkiye’nin 500 büyük şirketini ikiye katladığını fark edebilirsiniz. Diğer şirketlerin sonuçları da ilginç bir sıralamanın oluşmasını sağladı. Zirvelerde önemli bir yer tutan ABD şirketleri, muhtemelen uzun bir süre daha aynı pozisyonunu koruyacak.

Perakende devi Walmart’tan hemen sonra 292 milyar dolar satış gerçekleştiren Exxon Mobil ikinci sırada yer aldı. Son dönemlerde ağırlıklı olarak hizmet sektöründe çalışmalar yürüten Apple ise, 265.6 milyar dolar ile üçüncü sıraya yerleşti.

Steel Series Arctis 1 oyuncu kulaklığı inceleme

Türkiye’de en fazla satış yapan şirketler içerisinde ilk sırayı Tüpraş kaptı. 2018 yılında 88 milyar 552 milyon lira satış gerçekleştiren Tüpraş, Enerji Piyasaları İşletme A.Ş’yi de geçmiş oldu. Türkiye’nin en çok satış yapan üçüncü şirketi; 62,9 milyar lirayla Türk Hava Yolları oldu. Ortaya çıkan bu tablo karşısında peki siz neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji