Türkiye'nin büyük çoğunluğu 'sarıklı amirale' karşı

Türkiye'nin büyük çoğunluğu 'sarıklı amirale' karşı

MetroPOLL Araştırma'nın yaptığı kamuoyu yoklamasında, Türkiye halkının ezici bir çoğunluğunun bir amiralin sarıklı ve üniformalı şekilde, resmi aracıyla cemaat evine gitmesine karşı çıktı.

Türkiye'nin gündemi uzunca bir süre dergaha giden sarıklı tarikatçı amiralin görüntüsüyle sallanmıştı. 103 emekli amiral, bu görüntü ve Montrö Boğazlar Sözleşmesinin tartışmaya açılmasından dolayı bir bildiri yayımlamıştı. İktidar kanadı ise bunun "darbe çığırtkanlığı" olduğunu öne sürmüştü.

MetroPOLL Araştırma, konuyu kamuoyuna sordu. Çıkan sonuçlar ise dikkat çekici; halkın ezici çoğunluğu sarıklı amiral görüntüsüne tepki gösteriyor.

Ankete katılan vatandaşlara "Bir generalin resmi araç ve üniformasıyla bir cemaatin merkezine gitmesi uygun mudur?" sorusu yöneltildi. Bunun uygun olduğunu düşünen kesim sadece yüzde 16,9'da kaldı. Uygun olmadığını düşünenler ise yüzde 63,3 olarak açıklandı. Yüzde 19,8'lik bir kesim ise "fikrim yok" veya "cevap yok" dedi.

Peki cevap verenlerin partilere göre dağılımı nasıl?

AK Parti seçmeninin sadece yüzde 23,8'i "Evet, uygundur" cevabını verirken yüzde 49,2'si "Hayır, uygun değildir" dedi. AK Partili seçmenin yüzde 27'si ise fikrinin olmadığını veya cevap vermek istemediğini belirtti.

CHP'li seçmenin yüzde 78,2'si görüntünün uygun olmadığını belirtirken, yüzde 9,6'sı "Evet, uygundur" dedi. Cumhur İttifakı'nın küçük ortağı MHP'nin seçmeni ise yüzde 25 oranında "Evet, uygundur" derken, yüzde 65,2 oranında "Hayır uygun değildir" yanıtını verdi.

İşte araştırmanın detayı:

metropoll-arastirmasi-halkin-ezici-cogunlugu-amiralin-tarikat-merkezine-gitmesinden-rahatsiz-874165-1.jpg

GENEL