TÜSİAD Başekonomisti Altınsaç: Agresifleşen bir Fed göreceğiz

TÜSİAD Başekonomisti Altınsaç: Agresifleşen bir Fed göreceğiz

"Muhtemelen yıl içinde 75 baz puanla gelen bir toplantıda Fed’i görme ihtimalimiz var hatta 75-75 baz puan bekleyen kurumlar da var. Dolayısıyla agresifleşen bir Fed göreceğiz"

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç bu hafta ABD’de gerçekleşecek merkez bankası toplantısına ilişkin beklentilerini paylaştı. Altınsaç, Fed'in ilerleyen dönemlerde agresifleşeceğini ifade ettt.

Bloomberg HT'ye konuşan Altınsaç, Fed’in 75 baz puanlık faiz artışını yapmasını beklemediğini belirtirken, önceki toplantılarda 50-50 baz puan artışa gideceklerini çok net vurguladıklarını belki Eylül ayında 75 baz puanlık bir artış görülebileceğini söyledi.

"75 baz puan faiz artışı piyasayı şaşırtır"

Altınsaç sözlerine şöyle devam etti:

"Son gelen enflasyon rakamından sonra bu toplantıda da 75 baz puan faiz artırma beklentisi eğilimi olduğunu görüyoruz. Powell için zor bir Çarşamba olacak. Bir taraftan daha agresif bir fiyat politikası tercih edecekse ekonominin resesyona girme ihtimali giderek artıyor. Ama biz bunu muhtemelen 2023 sonunda konuşuyor olacağız. Eğer yumuşak halini sürdürecek olursa yani bu da 50-50 baz puan yapması o zamanda enflasyon beklentileri daha da bozulmaya devam edecek. Aslında 50-50 baz puan giden bir Fed bekliyorduk. Son gelen enflasyondan belki de bekler düşüncesi olmuştu sonra muhtemelen yıl içinde 75 baz puanla gelen bir toplantıda Fed’i görme ihtimalimiz var hatta 75-75 baz puan bekleyen kurumlar da var. Dolayısıyla agresifleşen bir Fed göreceğiz yani bu toplantıda 50-50 baz puan çok net çizildiği için 75 yapar ise ben ihtimal vermiyorum lakin piyasayı ciddi anlamda şaşırtmış olur."

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi