TUSİAD Başkanı'ndan OHAL açıklaması: 'Aslolan sistemin tıkır tıkır çalışmasıdır'

TUSİAD Başkanı'ndan OHAL açıklaması: 'Aslolan sistemin tıkır tıkır çalışmasıdır'

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün bir kez daha patronlara seslendiği konuşmasında, OHAL sayesinde grevleri engellediklerini söylemiş, “Bir tane fabrikada grev var mı?'' diye sormuştu.Erdoğan’ın sözlerine ilişkin...

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün bir kez daha patronlara seslendiği konuşmasında, OHAL sayesinde grevleri engellediklerini söylemiş, “Bir tane fabrikada grev var mı?'' diye sormuştu.

Erdoğan’ın sözlerine ilişkin bugün TÜSİAD’dan yorum geldi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, katıldığı bir seminerin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan’ın “İş adamlarımız çıkıp da bize ''OHAL’in kalkması gerekiyor’ diyorsa bu bizi üzer'' sözleri hatırlatılarak patronların OHAL’e bakış açısının ne olduğuyla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Erol Bilecik, “Devleti yönetenlerimiz, sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bu konularda bütün hassasiyetiyle bu konuları gündeme getirdikleri konusunda en ufak bir şüphemiz yok'' dedi.

OHAL uygulamasının devamına ilişkin gerekçelerden biri olarak öne sürülen ''terörle mücadele’ konusunda Hükümet’le tamamen ''konsensüs’ içinde olduklarını belirten Bilecik “O bakımdan OHAL koşullarının bir kanun maddesiyle bir Fransa örneği olabilir; ya da kendimize özgü bir yapısı olabilir. Bu noktalarda ''farklı bir değişime uğrayabilir mi’ noktasında görüşlerimizi ifade ediyoruz. İki gözümüzün biri ekonomidedir biri de dış politikadadır. Böyle baktığımız zaman dış ilişkilerden zaman zaman gelen sese bizim dikkat etmemiz gerekir. Buradaki eleştirilere kulak vermemiz gerekiyor. Ama kendi doğrularımızı bulmak kaydıyla…Yani aslolan iyi ve güçlü bir küresel rekabette güçlü bir Türkiye yaratmaktır. Bunun koşulları da ''dünyada daha iyi algısı olan bir Türkiye’ yaratmaktır.'' dedi.

“GREV İFADESİ OLMASA DA OLUR''
“Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''OHAL sayesinde fabrikalarda greve anında müdahale ediyoruz’ dedi. Bununla ilgili ne söyleyeceksiniz?'' şeklindeki bir soruyu Erol Bilecik şöyle yanıt verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemek istediği biraz daha farklı bir şey. Toplam demokrasi boyutuna ve bütün bunun bileşenlerine bakıldığı zaman grev de tabii ki bir hak. Ama aslolan şu; iyi ekonomiyi besleyen ana noktalarına bakıldığı zaman işvereniyle işçisiyle bütünlüktür. Topyekün bakıldığında umuda koşan, iyiliğe koşan ve güçlü bir işdünyası ekosisteminin tıkır tıkır çalışmasıdır. Yani grev hakkının bu noktalardaki ifadesi olmasa da olur diye düşünüyorum.''