Uğur Dündar, sosyal medyada gündem olan ‘kavga’ görüntüleriyle ilgili konuştu

Usta Gazeteci Uğur Dündar, dün sosyal medyada dolaşıma girerek gündem olan iş insanı Halil Bezmen ile arasında geçen küfürlü kavgaya ilişkin açıklama yaptı.

Toplumun sesi olan Uğur Dündar’ın olağanüstü yaşam öyküsü Tele1 ekranlarından yayınlandı. Usta gazeteci Uğur Dündar sosyal medyanın gündemine oturan o görüntülerin arka planını anlattı!

Toplumsal vicdanın sesi olan Uğur Dündar’ın olağanüstü yaşam öyküsü,  Tele1’de!  Demokrasi Arenası bu hafta bir ilk gerçekleşti.

TELE1 ekranlarında her hafta Cuma günü yayınlanan ekran klasiği Demokrasi Arenası bu hafta bir sürprize imza atıyor. Demokrasi Arenası’nda Gazeteci Uğur Dündar, Gazeteci Gökmen Ulu  birlikte belgesel tadında bir program gerçekleşti. Duayen gazeteci Uğur Dündar’ın olağanüstü yaşam öyküsü bu programda gün yüzüne çıktı.  Dündar sosyal medyada gündem olan görüntülerin arka planını anlattı, “İşçiler kıdem tazminatlarını kaybetmişti, onlara söz verdim” dedi.

Usta Gazeteci Uğur Dündar, dün sosyal medyada dolaşıma girerek gündem olan iş insanı Halil Bezmen ile arasında geçen küfürlü kavgaya ilişkin açıklama yaptı. Uğur Dündar dün sosyal medyada konuşulan kavga görüntülerini bugünkü köşesine de taşıdı.

Görüntülerde Uğur Dündar para kaçırdığı söylenen iş insanı Halil Bezm en'in ABD'deki evine gidiyor. Kendisini çalışan olarak tanıtan kişi "çekim yapamazsınız" diyerek müdahale ediyor. Sonrasında Dündar ve çalışan arasında küfürlü kavga başlıyor.

Uğur Dündar sayıların ardındaki tabloyu aktardı: ‘Bu vicdan azabıyla nasıl yaşarım’

Sinkaflı küfür ettiği görülen Uğur Dündar'ın olayla ilgili yazısı şöyle:

"Türkiye'den götürdüğü paralarla Amerika'da, dolar milyarderlerinin yaşadığı kentte keyif süren kaçak bir iş adamının, kıdem tazminatlarını ödemek yerine, ellerine karşılıksız senetler tutuşturduğu işçileri çağırıyor bizi.

“Gelin” diyorlar. “Gelin de nasıl sefil, perişan durumda olduğumuzu görün!..” Biz de onları dinlemeye gidiyoruz…Ama o da ne?

Edirne'ye vardığımızda karın çoktan diz boyunu aştığını görüyoruz. Soba dumanının göz gözü görmez hale getirdiği izbe bir kahvehanede bizi bekleyen işçilerle buluşuyoruz.

Avurtları çökmüş, sakalları uzamış ve o karlı günde geleceğimizden ümitlerini kesmiş emekçiler, bizi gördüklerinde sevinç çığlıkları atıyorlar.

Hepsinin derdi ortak:

“Biz bu adamın fabrikasına yıllarımızı verdik. Ama o hakkımız olan, bir nevi hayat sigortamız sayılan kıdem tazminatlarımızı ödemek yerine bu senetleri bırakıp kaçtı. Hepsi karşılıksız. Ama kendisi ABD'deki malikanesinde lüks bir yaşam sürüyor. Durumumuzu ve çaresizliğimizi birçok gazeteciye yazdık, ama onların çoğu vaktiyle bu iş adamının içki masalarında meze olduklarından, yani gebe kaldıklarından yazamadılar. Size yalvarıyoruz. Gidin Amerika'ya, bu adamın yaşadığı yeri bulun ve çoluğumuzun çocuğumuzun haklarının takipçisi olun. Yeminle söylüyorum ki açız aç!..”

O adresi bulduğumda ilk işimin Amerika'ya gitmek, klor yolsuzluğundan tutuklanacağını anlayınca devlete yığınla vergi borcu takıp kaçan bu iş adamına mikrofonu uzatmak olacağını söyleyerek Edirne'den ayrılıyoruz.

Çok geçmeden adresi tespit ediyoruz. Bunun üzerine kameraman kardeşim Gökhan Acun'la birlikte ABD'ye, New-York yakınlarında, dolar milyarderlerinin yaşadığı semtteki malikaneye gidip, kapıyı tıklatıyoruz.

Amacımız evrensel meslek ilkelerimizin gerektirdiği birkaç soruyu yöneltmek ve işçilere verdiğimiz sözü tutmak… Ancak içeridekiler, kapıyı açmak yerine üzerimize çalıştırdıkları bir kişiyi gönderiyorlar.

Uğur Dündar’ın yıllar önceki bu görüntüleri neden gündem oldu? 

"TAM BİR GERİLİM FİLMİ"

Mali polisin, bu iş adamının Türkiye'den kaçırmak üzere bir Bulgar gemisine yüklettiği değerli eşyaları ortaya çıkardığı operasyonda, adı eşyaların alıcısı olarak geçen çalışana mikrofonu uzatıp, “Buyurun mikrofon sizin, konuşun aynen yayınlayalım” dememize karşın o, hakaretler savurmayı yeğliyor. İş adamı ve eşinin doldurduğu kişi bununla da yetinmeyip “Şimdi sizi parça parça edeceğim” diyerek kameraman Gökhan'a saldırıyor. Sonrası, karakolda biten, tam bir gerilim filmi…"

İLK KEZ TELE1'DE

Yarım asırdır toplumun gerçekleri öğrenme hakkına hizmet ederken yaşadığımız bunun gibi bir yığın “ölüm dansı”nın yer aldığı OLAĞANÜSTÜ BİR HAYAT belgeselini, televizyonlarda ilk kez bu akşam 21.00'de, yükselen haber kanalı TELE1 TV'de ekrana getiriyoruz.

Değerli kardeşlerim Yılmaz Özdil'in hazırlanmasına çok büyük emekler verdiği, Gökmen Ulu'nun da yönetmenliğini başarıyla üstlendiği belgeseli seyretmek için hepinizi TELE1'e bekliyoruz.

Çünkü zahmet edip ayıracağınız zamana değeceğine inanıyoruz.

ANASAYFA

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kültür Sanat