Ukrayna-Rusya krizi açıklaması: Toprak bütünlüğünün korunmasında hemfikiriz

Ukrayna-Rusya krizi açıklaması: Toprak bütünlüğünün korunmasında hemfikiriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Demokratlar Birliği heyetine hitap ediyor.

Erdoğan'ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

"Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunması konusunda hemfikir olduğumuzu Zelenskiy'e ilettik. Bu krizin Minsk Anlaşması çerçevesinde çözülmesini sayın Putin'e de ilettik.

Biz böylesine köklü bir tarihin olduğu bir yerde hiçbir Türk vatandaşı kendisini dışlanmış hissetmez. Dünyanın her yerindeki vatandaşlarımızın yanındayız. Maziden atiye kurduğumuz köprünün bundan sonraki ayağı Avrupa'da yaşadığımız yerlerdir. Yurt dışındaki faaliyet alanınızı ne kadar artırırsanız vatandaşlarımızı geleceğe o kadar hazırlarız. Hiçbir vatandaşımızın marjinal grupların etkisine girmelerine izin veremeyiz. Bugün Avrupa'da parlamentolarda Türk olarak gözükse de gönül bağının ülkemizle koptuğu belli olan kişiler var. Onların arkasında kim olursa olsun, sizin arkanızda koskoca bir medeniyet geçmişi, yüzlerce milyonluk dost ve kardeş halklar var. Bu gücü gerektiği gibi harekete geçirdiğimizde önümüzde hiçbir engel duramaz.

Türkiye'nin vatandaşlarına desteğinin en büyük örneği sağlık hizmetidir. Geçtiğimiz 12 yılda 83 ayrı ülkeden 1113 vatandaşı kaldıkları ülkelerden alıp tedavilerini burada yaptırdık. Bundan sonra da mevcut hizmetlerimiz geliştirmeye ve yeni hizmetler sunmaya devam edeceğiz.

Yükselen İslam ve Türk düşmanlığına da gereken adamları atıyoruz. Maalesef Avrupa her başı sıkıştığında ırkçılık hastalığına yakalanan bir coğrafyadır. 2019'da 253, 2020'de 380, 2021'de 350 ırkçı saldırı düzenlenmiştir. Çoğu camilerimizedir. Müslümanları terörle eşleştiren sinsi projeyi durdurmak için kamuoyu oluşturmak şarttır. Kendi meselelerimize önce kendimiz sahip çıkmalı ve medya yoluyla herkese bıkmadan anlatmalıyız. Aynı şekilde sadece Müslüman kimliği sebebiyle taciz ve saldırıya uğrayan vatandaşlarımıza destek olmalıyız. Kendimizi hiçbir alanda geri çekmemeliyiz."

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem