Ukrayna'da kadın askerler topuklu ayakkabılarla yürüdü

Ukrayna'da kadın askerler topuklu ayakkabılarla yürüdü

Ukrayna'da kadın askerler gelecek ay kutlanacak Bağımsızlık Günü provalarında topuklu ayakkabılarla yürüdü. Karar bazı kesimlerden destek alırken, bazı kesimler ise sağlık sorunlarına dikkat çekerek tepki gösterdi.

Ukrayna’da, gelecek ay „Bağımsızlık Günü“ olarak kutlanacak. Törenlerin provasında kadın askerlerin topuklu ayakkabılarla yürüdükleri görüldü. Askeri okul öğrencisi Ivanna Medvid, Savunma Bakanlığına Bağlı Armialnform adlı siteye açıklama yaptı. Medvid, „Bugün ilk kez topuklu ayakkabıyla çıktık. Normal asker botlarıyla yapmaktan biraz daha zor ama deniyoruz“ diye konuştu.

Ukrayna eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko'ya yakın bazı kadın milletvekilleri parlamentoya ellerinde ayakkabılarla gelip Savunma Bakanlığı'nın kadın askerleri topuklu ayakkabı ile yürütmesini destekledi.

"Kadın askerler alay konusu olmayı hak etmiyor"

Haber Global'de yer alan habere göre, kadın askerlerin de tıpkı erkek meslektaşları gibi hayatlarını riske attığını belirten Golos Partisi'nden Inna Sovsun ise olası sağlık risklerine dikkat çekerek, "Daha aptalca ve zararlı bir fikir düşünmek çok güç. Kadın askerler alay konusu olmayı hak etmiyor" dedi. 

Yasama Meclis Başkan Yardımcısı Olena Kondratyuk da tepkisini dile getirerek, kadın askerleri aşağıladıkları için yetkililerin özür dilemesini ve konuyla ilgili soruşturma başlatılmasını talep etti.  Kondratyuk, Ukrayna'nın Donbass'a yönelik saldırılarında 2014'ten bu yana 13 bin 500'ten fazla kadın askerin savaştığını ifade etti.