Uluslararası Af Örgütü: ABD, Afganistan'da öldürdüğü çocuklar ve diğer siviller için hesap vermeli

Uluslararası Af Örgütü: ABD, Afganistan'da öldürdüğü çocuklar ve diğer siviller için hesap vermeli

Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi Direktörü, Kabil'de bomba yüklü olduğu iddia edilen bir araca ABD ordusu tarafından düzenlenen saldırıda 9 sivilin öldüğünü ve ABD'nin yıllardan beri hesap vermeksizin hava saldırıları düzenlediğini açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü, ABD'nin Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlediği hava saldırısında 6'sı çocuk 10 sivilin öldürülmesi hakkında hesap vermesi gerektiğini ifade etti.

ABD'nin pazar günü bomba yüklü olduğu iddia edilen bir araca düzenlediği hava saldırısının aynı aileden 6'sı çocuk, 9 sivilin ölümüne neden olduğuna dair haberler uluslarası basında yer almıştı.

Kabil'de, sivillerin yaşadığı bir mahallede, aralarında iki yaşındaki çocukların da yer aldığı dokuz sivilin öldürülmesinden ABD'nin sorumlu olduğuna ilişkin haberler üzerine bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi Direktörü Paul O'Brien şunları söyledi:

"Bugün Afganistan'da hava saldırılarından hayatta kalanlar, sevdiklerini kaybetmenin verdiği akıl almaz ıstırapla uyandılar. Hava saldırılarını gerçekleştirenlerden hiçbir şekilde hesap sorulmuyor. ABD yıllardır Afganistan, Pakistan, Suriye ve Somali'de sözde ‘terörle mücadele' kisvesi altında sivilleri öldürüyor ve buna karşılık cezasız kalıyor. ABD, öldürülenlerin ailelerine karşı ölenlerin isimlerini açıklamak, yaptıklarını kabul etmek, soruşturmak ve onarım sağlamakla yükümlüdür."

O'Brien  "ABD, 20 yıldır Afganistan'da ve diğer ülkelerde kaç sivilin ABD'nin eylemleri sonucunda öldürüldüğüne dair kamuoyuna hesap vermeksizin hava saldırıları gerçekleştirmektedir. Biden yönetiminin hava saldırılarını bu sır perdesi arkasında devam ettirmesi akla mantığa sığmıyor" dedi.

"ABD'nin gelecekte Afganistan'da neler yapacağına dair bir işaret"

"Bu hava saldırısı, Biden yönetiminin sivillerin korunmasına öncelik vermeyen 'ufuk ötesi' bir terörle mücadele programı izlemesi halinde, ABD'nin gelecekte Afganistan'da neler yapacağına dair bir işarettir" diyen O'Brien sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi, Pazar günü gerçekleştirilen hava saldırısına yönelik güvenilir ve şeffaf bir soruşturma yapılması; ABD'nin on yıllardır süregelen askeri operasyonlarının yol açtığı sivil kayıplar için tazminat, onarım ve rehabilitasyonu da içeren çözüm yolları sağlanması ve Biden yönetiminin silahlı çatışmalar dışındaki saldırılarla ilgili bir politika üzerinde çalıştığı bildirilen bir dönemde ABD'nin uluslararası hukuka uyması için çağrı yapmaktadır."

ABD haberleri yalanlamadı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD ordusunun Kabil'de bomba yüklü olduğu iddia edilen bir araca düzenlediği saldırıda aynı aileden 6'sı çocuk, 9 sivilin öldürüldüğüne ilişkin haberleri reddetmediklerini söylemiş ve  durumu değerlendirdiklerini ifade etmişti.

Dünya