Uluslararası Uzay İstasyonu'nda dondurulmuş spermden fare yavruları üretildi

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda dondurulmuş spermden fare yavruları üretildi

Uluslararası Uzay İstasyonu (IIS)'nda aylar önce dondurulmuş fare spermi, Dünya'ya getirildi ve başarıyla döllendi. Ve böylece uzay fareleri dünyaya geldi.

11 Haziran'da Japon bilim insanları yeni bir makale yayınlayarak uzay radyasyonunun memelilerde doğurganlığı nasıl etkilediğini araştırdı.

Araştırmacılar, çalışmayı anlatan bir basın açıklamasına göre, 12 fareden alınan sperm örneklerini dondurarak kuruttu ve küçük hafif kapsüller içinde mühürledi.

Paketler ISS'ye nakledildi ve farklı sürelerde saklandı. Örneklerin bir kısmı uzayda dokuz ay sonra Dünya'ya döndü, bir başka set iki yıl dokuz ay sonra geri döndü ve son fare sperm örnekleri seti uzayda beş yıl 10 ay sonra geri geldi. 

Ekip, Dünya'ya geri döndüğünde, RNA dizilimi kullanarak örneklerin ne kadar radyasyon emdiğini belirledi. ISS gezisinin sperm çekirdeklerinde DNA hasarına yol açmadığını buldular.

Spermi suyla yeniden sulandırmayı seçtiler, ardından onları taze fare yumurtalık hücrelerine enjekte ettiler. Onları dişi farelere aktardıktan sonra anneler hamile kaldı ve sonunda yavru fareler doğurdu. Ekibe göre, "uzay yavruları" sağlıklı ve kusursuz doğdular.

 

Kaynak:Space.com

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji