USB 4 standardı duyuruldu

USB 4 standardı duyuruldu

USB standartlarında değişikliğe gidilmiş ve ilginç bir politika uygulanmıştı. USB 3.2 standartlarının duyurulmasının ardından bugün de USB 4

Şubat ayının sonlarına doğru USB standartlarında değişikliğe gidilmiş ve ilginç bir isimlendirme politikası uygulanmıştı. USB 3.2 standartlarının duyurulmasının ardından bugün de USB 4 standardı duyuruldu. Peki, USB 4 kullanıcılara ne kadar hız ve ne gibi aktarım seçenekleri sunacak?

USB 4 , USB 3.2 Gen 2X2 gibi 40 Gbps’ye kadar veri aktarımı sunabilecek. Bu veri aktarım hızının Thunderbolt 3 ile aynı olması dikkat çekiyor. Intel‘in 2015’ten beri kullanıma sunduğu Thunderbolt 3’ü 2017 yılından bu zamana ise diğer üreticiler de ücretsiz olarak kullanabiliyordu.

usb 4

Ancak Thunderbolt 3’ün maliyeti ve her cihaz ile uyumlu olmamasından dolayı USB4 standardı, bu teknolojinin yerini çok çabuk alacak gibi görünüyor.

USB4 100W güç dağıtımı sunabilecek. 100W‘lık güç dağıtımı; USB4 ile 2 adet 4K çözünürlüğünde ve 1 adet 5K çözünürlüğünde monitöre görüntü aktarımı yapılabileceğini bizlere gösteriyor.

2019’un ikinci yarısında kullanıma sunulacak olan USB4 standardı mobil cihazlara muhtemelen 2021 gibi gelecektir. Bakalım USB4 kullanan ilk cihaz hangisi olacak?

Huawei P30 kılıfları Türkiye’de satışa sunuldu!

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji