Vahim tablo: Açız, yoksuluz!

Vahim tablo: Açız, yoksuluz!

DİSK-AR mayıs ayına ait açlık ve yoksulluk sınırlarını paylaştı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonunun Araştırma kolu olan DİSK-AR açlık ve yoksulluk sınırına ilişkin aylık raporunu paylaştı. Rapora göre açlık sınırı bir ayda 6 lira, yoksulluk sınırı ise 23 lira arttı. Son rakamlara göre; açlık sınırı 2 bin 822 liraya, yoksulluk sınırı ise 9 bin 762 liraya yükseldi.

Şehirlere göre açlık ve yoksulluk sınırları

DİSK-AR'ın raporunda üç mega kentin açlık ve yoksulluk sınırlarına da yer verildi. Buna göre en pahalı kent İzmir oldu. İzmir'in açlık sınırı 3 bin 43 lira, İstanbul'un açlık sınırı 2 bin 982 lira, Ankara'da açlık sınırı ise 2 bin 771 lira olarak açıklandı.

Sağlıklı beslenmek için günlük 94,1 lira

Bugün dört kişilik bir çekirdek aile, sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için günlük 94,1 lira gıda harcaması yapması gerekiyor. Bu harcama miktarı 2003 yılının mayıs ayında 15,9 liraydı. Günkük gıda harcamalarında en yüskek maliyet gurubu ise 31,66 lirayla süt ve süt ürünleri oldu.

Raporda şu tespit yapıldı:

Asgari geçim indirimi ile beraber, iki çocuklu, eşi çalışmayan bir asgari ücretli, eline geçen 2 bin 960 TL’yle ancak dokuz gün ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Buna göre asgari ücretli dokuz günlük ücrete bir ay çalışıyor

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi