Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları göreve başladı

Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı yüzlerce kişinin katılımıyla belediyeye giderek görevlerine başladı.

Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı yüzlerce kişinin katılımıyla belediyeye giderek görevlerine başladı. KHK'lı oldukları gerekçesiyle 3 belediye eşbaşkanının mazbatalarının AKP'li adaylara verilmesini kınayan eşbaşkanlar, onları asla meşru belediye başkanları olarak görmeyeceklerini söyledi.

Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı yüzlerce kişinin katılımıyla belediyeye giderek görevlerine başladı. Sabah saatlerinde HDP İl binasından belediyeye kadar yürümek isteyenlere polis izin vermezken, yapılan uzun süreli tartışmaların ardından halk ara sokaklara dağılarak belediye binası önünde bir araya geldi. Ardından belediye binası önüne gelen Özgökçe ve Avcı'yı yüzlerce kişi "Direne direne kazandık" sloganlarıyla karşıladı.

'MAZBATA VERİLEN AKP'Lİ ADAYLAR BU HALKIN YÜZÜNE NASIL BAKACAK'

M.A'nın haberine göre, belediye binası önünde halka hitap eden Özgökçe, kayyum atanmasının çok büyük bir darbe olduğunu hatırlatarak, bu darbeye karşı HDP'nin batıda AKP-MHP'ye kaybettirdiğini bununla birlikte kayyum atanan belediyelerini de tekrar geri aldığını söyledi. Kayyumla darbe yapanların şimdi de hakimler eliyle bu darbeyi devam ettirmeye çalıştıklarını aktaran Özgökçe, "YSK eliyle bir kez daha irademize kayyum atanmak istenmektedir. Van’da kazandığımız halkın iradesiyle seçilen HDP'li belediye eşbaşkanlarına mazbata vermeyerek seçimde kaybetmiş olan, halkın tercih etmediği, istemediği siyasi rakibimiz AKP'ye mazbataları teslim etmek saygısızlıktır. Bu anlamda bu kararı kabul etmediğimizi kınadığınızı belirtmek istiyoruz. Öncelikle halkımız üzerine düşeni yapmış, halk iradesini belli etmiştir. Herkesin buna saygı duyması gerekmektedir. Eşbaşkanlarımızın mazbatalarını alan AKP'li adaylar bu halkın huzuruna nasıl çıkacak, bu halkın yüzüne nasıl bakacaklar" dedi.

'MAZBATAYI ALAN AKP'LİLER DERHAL İSTİFA ETMELİ'

AKP'li adayların mazbataları almamaları gerektiğini ifade eden Özgökçe, "Vicdanen, ahlaken ve siyasi etik gereği böylesi bir karar vermeleri gerekmektedir. Onların derhal istifa etmesi ve bu halkın gerçek iradesine saygı duyması gerekmektedir. Bizler şuan itibariyle kayyumların yarattığı talan, yolsuzluk, usulsüzlük her ne varsa tespit edip teşhir edip gerekli hukuki mücadeleyi vereceğiz. Belediyenin kapısından sizlerin teslim ettiği yetkiyle giriyor ve Bekir Kaya’nın bıraktığı yerden devam edeceğiz. Bu hukuksuzluk son buluncaya kadar bizler demokratik mücadelemizi sürdüreceğimizin sözünü bir kez daha veriyoruz" diye konuştu.

'BU BAŞARI SİZİN BAŞARINIZDIR'

Ardından konuşan Mustafa Avcı ise, belediyenin halkın belediyesi olduğunu söyleyerek, "Belediyemiz zorla ve gaspla elinizden alınmıştı. Bir daha iradenizi ortaya koyarak belediyeyi geri aldınız. Bu başarı sizin başarınızdır. Kayyumları meşru olarak görmüyoruz. Biz bu belediyeyi kayyumdan değil Bekir Kaya’dan devralacağız. Size belediye binasının özgür olacağına dair söz vermiştik. Belediyemizin kısa süre içerisinde özgürleştireceğiz" dedi.

'AHLAKLARI VARSA MAZBATAYI GERİ BIRAKIRLAR'

Tuşba, Edremit ve Çaldıran belediye eşbaşkanlarına KHK'li oldukları gerekçesiyle mazbata verilmemesini kınayan Avcı, "Onların biraz onuru ve ahlakları varsa aldıkları mazbatayı geri bırakırlar. Şunu herkes bilsin ki bizim seçilen belediye eşbaşkanlarımız bizim meşru belediye başkanlarımızdır. Bugünden sonra o arkadaşlarımızla çalışacağız. Biz haksız bir şekilde mazbataların verildiği AKP adaylarını meşru görmeyeceğiz" dedi.

Konuşmaların ardından belediyeye geçen eşbaşkanlar tebrikleri kabul etti.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika