Van Gölü'nde yeni bir tür keşfedildi!

Van Gölü'nde yeni bir tür keşfedildi!

Suyundaki olumsuz şartlar sebebiyle, zorlu şartlarda yaşayabilen inci kefali dışında hiçbir hayvanın hayatta kalamadığı düşünülen Van Gölü sularında, yakın zamanda keşfedilen bir başka balık türü tescillendi.

Van Gölü'nün sodalı suyuna uyumlu yapısıyla inci kefali, 2018 yılına kadar oradaki tek tür olarak biliniyordu. Jandarma tarafından ilk kez gözlemlenen bu yeni balık türü hakkında akademik çalışmalarda bulunuldu. Böylelikle Van Gölü'nde yaşayan ikinci bir balık türü ilk kez tescillenmiş oldu.

Van İl Jandarma Komutanlığı Sualtı Timi ekipleri, 2018 yılında Van Gölü'ndeki eğitim dalışlarında gölde yeni tür bir balık gözlemledi. Bu keşfe kadar güldeki tek balık türünün, dayanıklı bünyesiyle meşhur inci kefali olduğu sanılıyordu.

Eğitim dalışları yapılırken Van İl Jandarma Komutanlığı'nın Sualtı Timi tarafından fark edilen yeni tür, bilimsel çalışmalara konu edildi. En önemlisi inci kefalinin korunması hakkında olmak üzere, Van Gölü hakkında bugüne kadar yaptığı birçok çalışmayla bilinen Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. F. Güler Ekmekçi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, Doç. Dr. Baran Yoğurtçuoğlu, yıllar süren akademik uğraşları sonucu, Van Gölü'nde yaşayan bu yeni türü bilimsel olarak tescilledi.

Bilim Teknoloji