Van Gölü'nün fotoğrafını çekip birinci olan astronota Van Kedisi hediye edilecek

Van Gölü'nün fotoğrafını çekip birinci olan astronota Van Kedisi hediye edilecek

NASA'nın uzaydan çekilen dünya fotoğrafları yarışmasında Van Gölü fotoğrafıyla birinciliği kazanan Astronot Kate Rubins'e Van kedisi hediye edilecek.

Astronot Kate Rubins'in 12 Eylül 2016'da çektiği fotoğrafla birlikte Van Gölü'nün dünyanın en büyük sodalı gölü olduğu bilgisine de yer verildi. Online yarışmada Van Gölü'nün fotoğrafı, 3 turda 28 fotoğrafı eledi ve yarı finale kaldı.

Yarı finallerdeki oylama sonucunda da Van Gölü fotoğrafı finale kaldı. Dün ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) yaptığı açıklamada, 8 Mart'ta Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilen 32 favori dünya fotoğrafıyla başladıkları yarışmada finale kalan Van Gölü fotoğrafının turnuvanın şampiyonu olduğu belirtildi. Bu gelişme Van’da büyük sevinçle karşılandı.

Van’ın tanıtımına büyük katkı sunan Astronot Rubins’i kentte ağırlamak için de hazırlıklara başlandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Valilik ile birlikte, şu an uzay görevinde olan Astronot Kate Rubins'i kente davet ettiklerini söyledi. Prof. Dr. Şevli, Van Kedi Villası’nda Rubins için kendisine çok güzel bir kedi ayırdıklarını belirtti. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem