Varlık Fonu’ndan milyar euroluk borçlanma

Varlık Fonu’ndan milyar euroluk borçlanma

Türkiye Varlık Fonu, 1.25 milyar euro borçlandı. İki yıl vadeli sendikasyon kredisi maliyetinin 2019 yılında oluşan maliyetin altında kalarak Euribor + yüzde 2.25 olarak gerçekleştiği bildirildi.

Türkiye Varlık Fonu, Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Orta Doğu’dan 11 ülkeden 14 bankanın katılımıyla 1,25 milyar avro tutarındaki sendikasyon kredisi işlemini tamamladı.

Mart 2019’da kullanılan 1 milyar avroluk sendikasyon kredisinin yenilendiği ve 4 yeni bankanın da katıldığı anlaşmada, iki yıl vadeli kredinin yıllık maliyetinin 2019 yılında oluşan maliyetin 25 baz puan altında kalarak Euribor+yüzde 2.25 olarak gerçekleşti.

1.4 MİLYAR EURO'LUK TALEP

ICBC ve Citibank’ın eş koordinatörlüğünde gerçekleşen ve 1.4 milyar avro talep alınan işlemde, ICBC lider talep toplayıcı, Citibank talep toplayıcı ve dokümantasyon temsilcisi, HSBC ise kredi temsilcisi olarak görev aldı. Sendikasyon kredisine Arab Banking Corporation, Emirates NBD, HSBC, ING, Intesa Sanpaolo, J.P. Morgan, Qatar National Bank ve Sumitomo Mitsui Banking Corporation yetkilendirilmiş lider düzenleyici olarak; Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, Bank of America, Barclays ve Société Générale de lider düzenleyici seviyesinde katıldı.

VARLIK FONU NEDİR?

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Varlık Fonu yönetiminde şu isimler yer alıyor: Erişah Arıcan, Hüseyin Aydın, Rifat Hisarcıklıoğlu, Fuat Tosyalı, Burak Dağlıoğlu ve Zafer Sönmez. 2016 yılında kurulan Varlık Fonu, 8 farklı sektörden 20 şirket, 2 lisans ve taşınmazlardan oluşan varlık portföyüne sahip. Söz konusu şirketler ise şunlar: Ziraat Bankası, HalkBank, Vakıfbank, Borsa İstanbul, Türkiye Sigorta, Türkiye Hayat Emeklilik, Platform AŞ, Botaş, Türkiye Petrolleri, TVF Enerji, TVF Rafineri ve Petrokimya, Türk Hava Yolları, PTT, İzmir Alsancak Limanı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Eti Maden, TVF Maden, Nakit Karşılığı Şans Oyunları Lisansı, At Yarışı Düzenleme ve Bahis Kabul Etme Lisansı, Türksat, Türk Telekom (yüze 5 hisse). Turkcell'in kontrolü de Varlık Fonu'nda.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi