Vatandaş borç batağında... Yasal takibe düşenler yüzde 24 arttı!

Vatandaş borç batağında... Yasal takibe düşenler yüzde 24 arttı!

Bireysel kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısı Nisan 2019’da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artış gösterdi...

Bireysel kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısı Nisan 2019’da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artış gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'nin, bireysel kredi kartı borçlularına ilişkin olarak yaptığı açıklamayı değerlendirerek hane halkı borçlarına ilişkin açıklamada bulundu.

KREDİ KARTLARINDA TAHSİLİ GEÇMİŞ ALACAK MİKTARI ARTIYOR

Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısının Nisan 2019’da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 arttığının altını çizen Erdoğdu, “Bu borçlar vatandaşların yeterli geliri olmamasından dolayı ödenememiş icraya düşmüş ve nihayetinde varlık yönetim şirketlerinin eline düşmüş durumda. Tüketici kredileri ve bireysel kredi kartlarındaki tahsili gecikmiş alacak miktarı 5 Temmuz 2019 itibarıyla 19,7 milyar TL’yi geçti. Bu insanların hayata yeniden başlayabilmesini sağlamak için vatandaşın ödeyemediği kredi borcunu, varlık yönetim şirketlerinin bankalardan aldığı fiyattan alacak ve anapara ödemesini belli bir takvime yayarak tahsil edecek bir ‘Borç Yapılandırma Fonu’ kurulması gerekli” diye konuştu.