Video oyunları şiddet ile yakından ilişkili mi?

Video oyunları şiddet ile yakından ilişkili mi?

Video oyunları şiddet ile yakından ilişkili görüşünü savunanlar için çok özel bir çalışma yapıldı. Bu çalışma sonuçlarına göre böyle bir yakınlık söz konusu değil. Peki ne oldu da birçok kişi böyle bir düşünceye sahip oldu.

Video oyunları şiddet ile yakından ilişkili mi? Öncelikle video oyunlarında vakit geçirdiyseniz orada yaşananları az çok bilirsiniz. Genellikle yaralayıcı ve öldürücü silahların kullanıldığı bu tür oyunlar, şiddet içerikli bulunuyor. 2008 yılından bu yana yapılmış olan 28 araştırmanın sonuçları derlendiğinde, bu tür oyunların aklanabildiği görülüyor. Yani Çin ve diğer bazı Asya ülkeleri boşun çeşitli yasaklar getirdi.

Video oyunları

Yeni Zelanda’nın Massey Üniversitesi’nden Aaron Drummond’un önderliğinde gerçekleştirilen tüm bu araştırmalarda, geçtiğimiz yıllarda agresif davranışlar ile video oyunları arasındaki ilişkinin neredeyse sıfır olduğu ortaya çıktı. Böylece video oyunları ile ilgili gönlünüz rahat olabilir. Üstelik aradaki bağlantının bu kadar düşük çıkması tam tersi etki bile gösterebilir. Journal Royal Society Open Science dergisinde yayınlanan makaleye göre, bu ikisi arasında herhangi bir pozitif ilişki bulunmuyor. Bu durum bizlere video oyunlarının şiddet konusunda tetikleyici unsur oluşturmadığını ortaya koyuyor. Sonuç olarak “  oyunlar şiddete ve agresif davranışlara sebep olur” hipotezi, tamamen çürümüş oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji