Vladimir Putin 24 yıl sonra Kuzey Kore'yi ziyaret edecek

Vladimir Putin 24 yıl sonra Kuzey Kore'yi ziyaret edecek

Vladimir Putin 24 yıl sonra Kuzey Kore'yi zi... Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün uzun süredir merakla beklenen gezisini gerçekleştirerek Kuzey Kore'ye gidecek. Kremlin, aylar süren spekülasyonlar sonrası iki gün sürecek ziyareti doğruladı.

Putin 24 yıl sonra ilk kez Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'a ayak basacak. Rusya lideri Kuzey Kore'yi daha önce en son 2000'de ziyaret ettiğinde, Kuzey Kore'yi mevcut lider Kim Jong Un'un babası Kim Jong Il yönetiyordu.

Putin, Kim Jong Un'la son olarak Eylül ayında Rusya'nın Vladivostok kentinde görüştü ve Kuzey Kore liderinin davetini kabul etti.

İki lider arasında daha önce yapılan görüşmeler, Rusya-Kuzey Kore ilişkilerinin çerçevesini çizmeye yönelikti.

Putin'in Kuzey Kore ziyareti ise ilişkilerde ne çapta ilerleme sağlandığının gösterilmesi açısından önemli olacak.

Putin-Kim zirvesi küresel düzeyde dikkat çekiyor. Bunun sebebi, iki liderin görüşmesinde, Rusya ve Kuzey Kore arasındaki askeri ortaklık düzeyi mevzusunda yeni bir mutabakata varılabilecek olması.

İki ülkenin kültür, tarım, ekonomi, turizm gibi sektörlerde de ilişkilerini güçlendirmesi bekleniyor.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer nokta da, Putin'in, Kuzey Kore'nin ileri düzeydeki silah ve nükleer programlarıyla ilgili olarak neler söyleyeceği.

Güney Kore'de Kuzey Kore Çalışmaları Üniversitesi'nden Dr Kim Dong-yup, zirvenin muhtemelen, gerçek sonuçlara yol açacak derin tartışmaların yapılacağı bir forumun ötesine geçeceğini söylüyor.

Rusya'nın Güney Kore ile ilişkileri yeniden tesis etme ihtiyacı göz önünde bulundurulduğunda, Kuzey Kore ile ilişkileri provokatif bir ortaklık şeklinde sürdürmesi pek olası değil.

ASKERI ILIŞKILER: RUSYA'NIN SILAHLARA, KUZEY KORE'NIN TEKNOLOJIYE IHTIYACI VAR

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ortalama 2,5 senedir sürüyor. Kuzey Kore ve Rusya bu süreçte askeri teçhizatta giderek birbirlerine daha fazla bağımlı hale geldi.

Kore Üniversitesi'nde Birleşme ve Diplomasi Bölümü'nden Profesör Dr Nam Sung-wook, Putin-Kim görüşmesinde önemli bir gündem maddesinin de, "Ne kadar Kuzey Kore yapımı silahın daha Rusya'ya gönderilmesi" olacağını söylüyor.

Dr Nam Sung-wook, görüşmelerde konvansiyonel silahları içeren kısa vadeli anlaşmaların da ötesine geçilebileceğine inanıyor. Rusya ve Kuzey Kore, daha yakın askeri ortaklık yapılmasında anlaşabilir, anlaşma ortak silah sistemleri geliştirilmesini de kapsayabilir.

Kuzey Kore'nin, Rusya'ya silah tedariği karşılığında, gıda ve yakıttan fazlasını talep etmesi bekleniyor.

Dr Nam'a göre Kuzey Kore, Mayıs ayında başarısızlıkla sonuçlanan askeri bulgu uydusu fırlatma denemesi sonrası Rusya'dan, havacılık teknolojisinde teknik destek isteyebilir.

Bir uzay teknolojisi merkezi olarak Rusya'nın yardımı, Kuzey Kore'nin daha fazla uyduyu başarılı şekilde fırlatabilmesi için hayati önem taşıyor.

Kuzey Kore'nin ayrıca bulgu uydularının çözünürlüğünü iyileştirmek ve nükleer denizaltılar geliştirmek için Rusya'dan destek istemesi bekleniyor.

Dr Nam, nükleer silahlarla ilgili herhangi bir görüşmenin kamuoyuna duyurulmasının mümkün olmadığına inanıyor.

Putin, Batılı ülkelerin silahlarının Ukrayna'da kullanılması ve Rusya anakarasını tehdit etmesi mevzusunda duyarlı. Daha önce bu durumda Rusya'nın gerekirse nükleer silahlarını kullanabileceğinin sinyalini verdi.

Ancak Dr Nam, Rusya ve Kuzey Kore'nin, Kore Yarımadası ve Kuzeydoğu Asya'da nükleer teknoloji bağlantılı işbirliğine veya nükleer silah paylaşımına gitmeleri halinde, komşu ülkelerin ve ABD gibi ülkelerin buna sert tepki göstereceğini söylüyor.

Dolayısıyla bu konuların Putin-Kim zirvesinde gündeme gelmesi pek mümkün görünmüyor.

EKONOMIK ILIŞKILER: RUSYA IŞGÜCÜ, KUZEY KORE DÖVIZ ISTIYOR

Rusya ve Kuzey Kore muhtemelen ekonomik işbirliğini artırmayı da tartışacak.

Dong-A Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Diplomasi Bölümü'nden Profesör Dr Kang Dong-wan, Kuzey Kore'nin halen Rusya'dan en çok "işçilerin döviz gelirine" gereksinim duyduğunu söylüyor. Bu da Kuzey Kore'nin Rusya'ya daha fazla işçi göndermesi ihtimalini artırıyor.

Rusya'nın ise bunun karşılığında, savaşta yıkılan binaların yeniden inşası ve hasar alan altyapının yeniden tesisi ile ekonomisini canlandırmak için işgücüne ihtiyacı var.

Dr Kang, Putin ve Kim'in, Kuzey Kore'den göçmen işçilerin Rusya'ya getirilmesini tartışabileceklerini söylüyor.

Rusya, Ukrayna'daki savaştan sonra askerlerin seferber edilmesi ve gençlerin yurt dışına kaçışı sebebiyle ciddi bir işgücü sıkıntısıyla karşı karşıya.

Ancak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları, bu ülkeden işçilerin yurt haricinde çalışmasını yasaklıyor ve tüm Kuzey Koreli işçilerin 22 Aralık 2019'a kadar ülkelerine geri gönderilmesini mecburi kılıyordu.

Bu nedenle, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan Rusya'nın Kuzey Koreli işçileri işe alma yönünde resmi adım atması halinde, bunun uluslararası toplumda büyük bir dalgalanmaya yol açması muhtemel. Bu durumda tüm gözler, Rusya ve Kuzey Kore'nin uluslararası tepkiler ve diplomatik baskılar karşısında ekonomik işbirliğini nasıl yönlendireceği üzerinde olacak.

KÜLTÜREL DEĞIŞIM: KUZEY KORE'YE TURISTIK GEZILERDE PATLAMA MI YAŞANIYOR?

Rusya, Covid-19 salgını sebebiyle Şubat 2020'de askıya alınan Kuzey Kore'ye yönelik turlara yeniden başladı.

Kuzey Kore ve Rusya arasındaki yolcu treni seferleri de ortalama 4 yıl aradan sonra ez 6 Haziran'da yeniden başladı.

Bu yıl Şubat-Mayıs döneminde 400'den fazla Rus turist Kuzey Kore'ye seyahat etti.

Rus seyahat acentesi Vostok Intur, web sitesinde 750 dolara Kuzey Kore'ye 4-5 gecelik turlar satıyor.

Eylül ayına kadar sürecek tur; Paektu Dağı"na ziyareti, Kuzey Kore'nin tarihi yerlerine gezileri, Kore Savaşı'nın yıldönümünü kutlamalarını da kapsıyor.

BBC'ye konuşan Kuzey Kore Çalışmaları Üniversitesi'nden Professor Kim Dong-yup, "Turizm yalnız bir döviz kazanma yolu değil. Aynı zamanda doğrudan alışveriş kanalıyla insanlar arasında ilişkilerin geliştirilmesinde de önemli bir rol oynuyor" diyor.

Dr Kim Dong-yup'a göre Rusya'dan Kuzey Kore'ye yapılan ziyaretler, iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin gelişmesine yardımcı oluyor. Ziyaretlerin artması karşılıklı bağımlılığı artırıyor. Bu da askeri gerilimlerin azaltılmasına katkıda bulunabilir.

Dr Kim, yabancı turistlerin ziyaretlerinin, Kuzey Kore'nin uluslararası toplumda "kapalı ve tehlikeli bir ülke" olan imajını yumuşatmaya yardımcı olduğunu savunuyor.

Bu nedenle Kuzey Kore'de turizmi, ekonomik faydalarının ötesinde, sosyo-kültürel alışverişin ve ülkenin uluslararası imajının iyileştirilmesinin önemli bir aracı olarak görülüyor.

Ancak son dönemde Kuzey Kore'ye turların iptal edilmiş olduğu bazı vakalar yaşandı. Bazı turistler Kore Yarımadası'nda gerilimin artmasından endişeli.

Rus seyahat acentası Vostok Intur, geçtiğimiz günlerde 31 Mayıs'ta yapılması planlanan 4 günlük Kuzey Kore turunun başvuru eksikliği sebebiyle iptal edildiğini bildirdi.

Kuzey Kore'nin sınırlı turizm altyapısı ve yabancıların serbest dolaşımına yönelik kısıtlamalar da, ülkede turizm sektörünün büyümesini engelliyor.

Profesör Kang, Kuzey Kore-Rusya zirvesinin iki ülke arasında turizm alanında daha fazla işbirliğini yapılmasının ele alınmasına fırsat sağlayabileceğine inanıyor.

PUTIN’IN 24 YIL ÖNCEKI ZIYARETINDEN FARKLI OLAN NE?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pyongyang'ı ilk kez 2000 senesinde ziyaret etmiş ve dönemin Kuzey Kore lideri Kim Jong Il ile görüşmüştü. Soğuk Savaş'ın sona ermesinin peşinden, Rusya ve Kuzey Kore liderleri arasındaki ilk zirveydi bu.

O dönemde Rusya, uluslararası sahnede yeniden öne çıkmaya çalışıyordu. Kuzey Kore ise 1990'larda yaşadığı ve "Zorlu Yürüyüş" olarak da bilinen kıtlığın peşinden dış dünyayla temaslarını artırmayı hedefliyordu.

Vladimir Putin ve Kim Jong Il, ikili ortaklık ve karşılıklı yardımın ana hatlarını çizen, Kuzey Kore füze sorununu ele alan, bir dostluk ve ortaklık anlaşmasının ayrıntılarını içeren Rus-Kore Ortak Deklarasyonu'nu kamuoyuna duyurmuştu.

Anlaşma, askeri ortaklık açısından, iki ülkenin bir saldırı veya tehlike durumunda derhal birbirleriyle temasa geçmesini öngörüyordu.

Uzmanlar, Vladimir Putin-Kim Jong Un zirvesinde, anlaşmanın yenilenebileceğini ve daha resmi bir ittifaka geçilebileceğini şüpheleniyor.

Dr Nam, "Geçmişte Putin'in Kuzey Kore ziyareti, Kuzey Kore'nin askeri provokasyonlarının sınırlı olduğu bir dönemde gerçekleşmişti. Ancak şimdi, Ukrayna'daki savaşın peşinden Kuzey Kore ile Rusya arasındaki askeri ilişkiler de arttı" diyor ve ekliyor:

"Zirvenin geçmişe kıyasla çok daha yakın bir işbirliğiyle, neredeyse bir ittifakla neticelenmesi muhtemel."

Dr Nam'a göre, Putin'in son ziyaretten bu yana önemli bir fark da, Kuzey Kore'nin artık nükleer silahlara sahip olması:

"ABD merkezli tek kutuplu sistemin zayıflamasıyla uluslararası düzen yeniden şekillenirken, Rusya ve Kuzey Kore'nin ulusal çıkarlarına hizmet edecek yeni bir işbirliğinin yolları bulmaları bekleniyor.

"Kuzey Kore-Güney Kore hattında son dönemde gerginliğin artması göz önüne alındığında, Kuzey Kore'nin yeni bir diplomatik strateji geliştirmesi mümkün."

Juna Moon
BBC Korece Servisi

 

"Vladimir Putin 24 yıl sonra Kuzey Kore'yi ziyaret edecek" haberi, 18 Haziran 2024 tarihinde yazılmıştır. 18 Haziran 2024 tarihinde de güncellenmiştir. Dünya kategorisi altında bulunan Vladimir Putin 24 yıl sonra Kuzey Kore'yi ziyaret edecek haberi 2024 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Vladimir Putin 24 yıl sonra Kuzey Kore'yi ziyaret edecek 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Dünya konusunda 14 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 01:54 ABD'de Donald Trump'a Suikast Girişimi!
 2. 00:52 Uçak bileti kampanyası başladı: 1 Euro'ya uçabilirsiniz!
 3. 00:29 Özgür Özel'den İzmir Faciasına: Sorumluluk Kimliğe, Kuruma veya Partiye Göre Değil!
 4. 00:23 İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Altyapıyla İlgili Savunma: Kaçak İlişkilendirmesi Yapılamaz!
 5. 00:18 Mansur Başkan'dan Ay Sonunu Getiremeyenlere Destek: 11. Kez Gerçekleşti!
 6. 00:13 İzmir'e korkutucu deprem uyarısı geldi: 'Deniz kentin içerisine girecek!'
 7. 00:09 Ali Tezel saç baş yolduran açıklamada bulundu: Emeklilere verilmesi gereken gerçek maaşı hesapladı!
 8. 00:06 Milyonlarca emekliye 5.233 lira ödeme yapılacak: Kök maaşlarında önemli bir değişiklik geliyor
 9. 00:04 Yeni Doğan Bebeğini Çöp Konteynerine Bırakan Anne Yakalandı!
 10. 00:04 Dolar biriktirenler şok oldu: Dev bankalar dolar tahminlerini yenilediler
 11. 00:01 Kuyumcular ve o ünlü ekonomist altının yeni rekoru açıkladı İşte göreceği rakam!
 12. 00:01 139 Yıllık Reçel ve Konserve Devi İflas Başvurusu Yaptı: Yüzlerce Çalışan Tehlikede!
 13. 23:34 Yapay zeka artık insan zihnini okuyabilecek
 14. 23:31 14 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları
 15. 23:28 WhatsApp'tan şaşırtan yeni özellik! Yabancı dil bilmeyenler yaşadı
 16. 23:08 Sıfır araç kampanyaları ikinci ellerin belini büküyor: Fiyatlar daha ne kadar düşecek?
 17. 23:08 Çalışanlara ara zam yapılıp yapılmayacağı konusunda bir karar verildi
 18. 23:08 Ünlü ekonomist Türkiye'deki enflasyonun nereye varacağını anlattı
 19. 22:55 Yılın ilk yarısında en çok satış yapan otomobiller belli oldu!
 20. 22:55 Suriye'den normalleşme için Türkiye’ye şart: ‘Türk askerleri Suriye'den çekilsin’
Dünya Haberleri