Wayfair için "çocuk kaçakçılığı yapıyor" iddiası!

Wayfair için "çocuk kaçakçılığı yapıyor" iddiası!

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ve tüm dünyada ses getiren Wayfair'de çocuk kaçakçılığı yapıldığına dair iddialara tanınmış aktör Tom Hanks de ismi karıştı. Wayfair yaptığı açıklama ile iddiaları reddetti.

 

Wayfair'in dolap, yastık gibi sıradan ürünlerin, öncesinde kaybolan çocukların isimleriyle yüksek fiyatlara satılması, tüm dünyada “çocuk ticareti yapıyorlar” iddiasını gündeme getirmişti. 9 Temmuz’da bir Reddit kullanıcısı tarafından ortaya atılan bu iddia, hala pek çok kişi tarafından konuşulup araştırılmaya devam ediyor. Bu araştırmalar sonucunda hepimizin yakından tanıdığı bazı tanınmış isimlerin de bu işin içinde olduğu iddia edildi. Özellikle de Yeşil Yol, Forrest Gump gibi filmleriyle tanıdığımız Tom Hanks’in 2016 yılında paylaştığı bir Instagram fotoğrafı, ünlü oyuncunun Wayfair skandalıyla ilgisi olduğunu düşündürttü.

İDDİALAR YILLAR ÖNCE PAYLAŞILAN BİR GÖRSELDEKİ YAZIDAN GELİYOR

Bu teoriye göre, listelenen ürünlerin stok tutma birimine verilen isim olan SKU kodunu Rus arama motoru Yandex’e yazarak genç kızların fotoğraflarına ulaşılabildiği düşünülüyor. Tom Hanks’in yıllar önce paylaştığı bir görselde ise tebeşirle yazılmış "SRC USA" ifadesi yer alıyordu. Bazı Twitter kullanıcıları, Meksika gibi ülkelerde SKU’dan önce “SRC USA” yazılıp sonra kod yazıldığında da benzer görsellerin geldiğini söylediler.

Elbette genele baktığımızda bu yaşananların Tom Hanks’le bir ilgisi var mı bilmiyoruz, ancak pek çok komplo teorisyeni, Wayfair olayının Hanks’in yıllar önce paylaştığı görselle bir ilgisi olduğunu düşünüyor. Hanks’in temmuz 2016’da paylaştığı fotoğrafta, yere düşmüş bir eldiven bulunuyordu. “Çak bir beşlik!” başlığıyla paylaşılan fotoğrafın yanında ise tebeşirle yazılmış “SRC USA” yazısı görülüyordu.

WAYFAİR YALANLADI

Bu iddia büyük ölçüde 10.000 doların bir kabine için çok pahalı olduğu ve maliyetini haklı çıkarmak için başka bir açıklamanın (çocuk kaçakçılığı) olması gerektiği fikrine dayanıyor. Ancak Newsweek'e yaptığı açıklamada, Wayfair bunların endüstriyel sınıf dolaplar olduğunu ve doğru fiyatlandığını belirtti. Wayfair, fiyatların yüksek olmasının nedenini doğru bir şekilde açıklamadığı için bu öğeleri geçici olarak kaldırdıklarını söyledi.

Wayfair Newsweek'e yaptığı açıklama şöyle:

“Tabii ki, bu iddiaların hiçbir gerçekliği yok. Söz konusu ürünler, doğru fiyatlandırılan endüstriyel sınıf dolaplardır. Tedarikçi tarafından sağlanan fotoğrafların ve açıklamaların yüksek fiyat noktasını yeterince açıklamadığını kabul ederek, ürünleri yeniden adlandırmak ve fiyatı netleştirmek için ürünü doğru bir şekilde tasvir eden daha ayrıntılı bir açıklama ve fotoğraflar sağlamak için ürünleri geçici olarak siteden kaldırdık."