WWF ''Tek Dünya Kentleri Yarışması': Türkiye'den üç kent finalde

WWF ''Tek Dünya Kentleri Yarışması': Türkiye'den üç kent finalde

ABC Haber Merkezi2011'den beri düzenlenen ''Tek Dünya Kentleri Yarışması''nda(OPCC) bu yıl 23 ülkeden 118'i aşkın kent yer aldı. Etkinliğin hedefi, iklim değişikliğiyle mücadele etmek, kentlerde iklim dostu bir dönüşümü...

ABC Haber Merkezi

2011'den beri düzenlenen ''Tek Dünya Kentleri Yarışması''nda(OPCC) bu yıl 23 ülkeden 118'i aşkın kent yer aldı. 

Etkinliğin hedefi, iklim değişikliğiyle mücadele etmek, kentlerde iklim dostu bir dönüşümü teşvik etmek, çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine doğru yol alan kentleri seçmek ve farkındalık yaratmak şeklinde belirtiliyor.

Bilimsel Konsey, yapılan başvuruları değerlendirerek her ülkeden en fazla üç kenti finalist olarak açıklıyor.  Değerlendirmede iklim hedefleri açısından önem taşıyan enerji, binalar, iklim değişikliğine uyum konularına yoğunlaşılıyor. Bu yılın tematik odağı olan sürdürülebilir ulaşım ve hareketlilik konusundaki hedef ve uygulamaları da özel önem taşıyor.

Konuyla ilgili WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli şu şekilde konuştu:

''Türkiye’den finale kalan İstanbul, İzmir ve Gaziantep’in başlattığı süreç bu üç kentin iklim değişikliğiyle
mücadele ve sürdürülebilirliğe verdiği önemi gösteriyor. Diğer kentlerimizde de bu konuda yapılan çalışmalar olduğunu biliyoruz. Dileğimiz bu tür çabaların ülkemizde daha da artması, yaygınlaşması. Dünya nüfusunun %50’den fazlası bu alanlarda yaşıyor ve sera gazı emisyonlarının %70’ten fazlası kentlerden kaynaklanıyor. Sürdürülebilir bir gelecek için kentlerde başlatılacak dönüşümün önemi büyük.''

Kent sakinlerinin welovecities.org adresinden istedikleri kentlere verdikleri oylar ile sosyal medya gönderilerinin aldığı beğenilerin toplamı, ''En Sevilen Kent''i belirleyecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya