Yakalanan IŞİD'li TBMM bahçesinde dolaşmış, AKP il binası etrafında gezmiş

Yakalanan IŞİD'li TBMM bahçesinde dolaşmış, AKP il binası etrafında gezmiş

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, IŞİD'e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 28'i tutuklu 35 şüpheli hakkında hazırlan iddianamede, tutuklu 6 şüpheli hakkında ''cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti...

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, IŞİD'e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 28'i tutuklu 35 şüpheli hakkında hazırlan iddianamede, tutuklu 6 şüpheli hakkında ''cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek'' suçundan, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

İddianamede, diğer şüphelilerin de "silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan, 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

AKP İL BAŞKANLIĞI CİVARINDA KEŞİF

IŞİD adına eylem arayışı içerisinde olabilecekleri değerlendirildiği yönünde istihbari bilgilerin alınması üzerine, dosyadaki tutuklu şüpheliler hakkında hakimlikçe teknik ve fiziki takip kararları alındığı belirtilen iddianamede, tutuklu şüphelilerden Selim S.'nin takibi sırasında 12 Ekim 2016'da İstanbul'dan Ankara'ya gittiği, şüphelinin dikkati çekmeyecek şekilde giyindiği, sakallarını iyice kısalttığı, dosya içerisinde mevcut resimlerde ve tutanaklarda şüphelinin Kocatepe Camii ve avlusu ile AKP İl Başkanlığı civarında keşif amaçlı dolaştığı ifade edildi.

TBMM BAHÇESİ'NDE DOLAŞTI

İddianamede, şüpheli Selim S.'nin Ankara'da bulunduğu sürede hiç kimseyle görüşmediği, sadece TBMM bahçesi ve AKP İl Başkanlığı civarında dolaştığı, şüphelinin aynı günün akşamında İstanbul'a döndüğü aktarılarak, yine şüphelinin İstanbul Küçükçekmece'de bulunan Zeynebiyye Camisi civarında gerçekleştirilmesi planlanan bir eylem için keşif amaçlı dolaştığının çekilen fotoğraflar ve tutanaklarda tespit edildiği vurgulandı.

İDDİANAME MAHKEMEYE GÖNDERİLDİ

Keşfin talimatının Suriye'de IŞİD adına sorumlu düzeyde faaliyet gösteren ve Türkiye'ye yönelik eylem talimatlarını verdiği değerlendirilen Abu Darda Al Turki kod adlı Metin Ç. ve Ebu Hamza kod adlı Mustafa G. tarafından veriliyor olabileceği değerlendirilen iddianamede, şüpheli Selim S.'nin eylem yapacak şahıs arayışı içerisinde olduğu, bu amaçla İbrahim D., Şuayip A. ve Abdulsamet Ç. ile irtibata geçtiği kaydedildi.

Şüphelilerin birbirleriyle olan bağlantılarına dair şemaya da yer verilen iddianamede, yapılan çalışmalar sonucunda, şüpheli Selim S'nin düzenlenen operasyonla yakalandığı ifade edildi.

İBaşsavcılığın onayladığı iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Mahkeme heyetinin, 15 gün içerisinde iddianamenin kabulü veya reddi yönünde bir karar vermesi bekleniyor. İddianamenin kabulü halinde şüpheliler, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

GENEL