Yandaşın anketini başka bir yandaş eleştiriyor: Trend 'hayır'dan yana...

Yandaşın anketini başka bir yandaş eleştiriyor: Trend 'hayır'dan yana...

AKP'liler arasında yaşanan tartışmada hedef alınan isimlerden Karar yazarı Etyen Mahcupyan, MAK Danışmanlık’ın yüzde 60 'evet', yüzde 40 'hayır' sonucu çıkan anketini değerlendirdiği yazısında, trendin hayırdan yana olduğunu...

AKP'liler arasında yaşanan tartışmada hedef alınan isimlerden Karar yazarı Etyen Mahcupyan, MAK Danışmanlık’ın yüzde 60 'evet', yüzde 40 'hayır' sonucu çıkan anketini değerlendirdiği yazısında, trendin hayırdan yana olduğunu ve gidişin "Kararsızlar 8, evet 45, hayır 47" olduğunu yazdı.???

Mahçupyan'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"MAK Danışmanlık’ın ocak sonunda gerçekleştirdiği araştırmaya göre ''bugün’ referandum olsa oylar 60’a 40 ''Evet’ lehine tecelli ediyor. Bu sonuç yüzde 13 olan kararsızların dağıtılması sonrasında ortaya çıkmakta" diyen Mahçupyan, "Aralık ortasında yapılan bir önceki araştırmada ise kararsızlar 15,5 gözüküyor ve onlar dağıtıldığında durum yaklaşık 66’ya 34 ''Evet’ çıkmış. Yani aralıkta kararsızlar hariç durum 55,5’e 29 imiş. Ocak ayına gidildiğinde kararsızların 2,5 puanı kararını vermiş olsa ve hepsi de ''Hayır’ dese sonuç 55,5’e 31,5 olurdu. Oysa ocakta kararsızlar dağıtılmadan önce durumun 52’ye 35 olduğunu okuyoruz. Acaba aradaki 3,5 puanlık ek kayma nasıl açıklanabilir" diye sordu.

AKP 'HAYIR'I ARTTIRAN TRENDİ NASIL DURDURACAK?

"Belki bazıları ''Evet’ten ''Hayır’a geçmişler ya da bir kısım insan ''Evet’den kararsıza geçerken, önce kararsız olan daha büyük bir bölüm artık ''Hayır’ demeye karar vermiş. (Tabi ''Evet’ ile ''Hayır’ arasında daha büyük karşılıklı kaymalar da yaşanmış olabilir). Cevabı bilmiyoruz" diye yazan Etyen Mahçupyan, "Ancak bunun bir trend ima ettiğini varsayıp bir projeksiyon üretebiliriz. Eğer bu eğilim aynen devam ederse önümüzdeki bir ay içinde kararsızlar 10,5 ''Evet’ 48,5 ''Hayır’ 41 olabilir. Yani kararsızlar dağıtılınca 54’e 46. Ya aynı eğilim ikinci aya uzarsa? Kararsızlar 8 ''Evet’ 45 ''Hayır’ 47…" dedi.

"Açıktır ki bilimsel açıdan bakıldığında bu temeli çok zayıf bir spekülasyon. Ama rakamların bizzat kendisindeki hata payı da benzer nitelikte bir spekülasyona karşılık geliyor olabilir" diyen Mahçupyan, "O durumda AK Parti’nin önünde ''Hayır’ı artıran trendin nasıl durdurulacağı sorusu var demektir…" ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL