Yapılan bir araştırmaya göre: İstanbulluların yüzde 57’si geçinecek kadar para kazanmıyor!

Yapılan bir araştırmaya göre: İstanbulluların yüzde 57’si geçinecek kadar para kazanmıyor!

İstanbul İstatik Ofisi'nin yaptığı bir araştırmaya göre İstanbul'da yaşayan vatandaşların yüzde 57'si geçinecek kadar para kazanmadığını gösterdi. Borç oranlarının yüzde 45.3 olduğunu da ekledi.

İstanbul İstatik Ofisi'nin araştırmalarına göre İstanbulluların yüzde 57.1'i aralık ayında geçinecek kadar para kazanmadıklarını belirtirken; ocak ayında borç alanların oranı yüzde 45.3 oldu.

İstanbul İstatik Ofisi, İstanbulluların ev içi gündeminden duygudurum seviyelerine, ekonomik tercihlerinden iş memnuniyetlerine kadar birçok başlıkta yaptığı araştırmaların dördüncüsü olan ocak ayı raporunu açıkladı. İstabul Planlama Ajansı bünyesinde kurulan İstanbul İstatik Ofisi'nin araştırmasına göre İstanbulluların evlerinde en çok konuştuğu yüzde 39.3'le ekonomik sorunları oldu. Ekonomik sorunları, yüzde 30.8 ile yeni tip koronavirüs salgını ve yüzde 5.9 ile barajlardaki su ve kuraklık sorunu takip etti.

İstanbul'un gündemi: Barajlardaki su seviyesi

Katılımcıların yüzde 39.6'sı ise İstanbul'daki baraj sularının kritik seviyeye inmesinin İstanbul'un ocak ayı gündemi olduğunu söylerken, onu yüzde 19.5 ile yeni tip koronavirüs salgını, yüde 16 ile İstanbulkart'a getirilen HES kodu zorunluluğu takip etti. Yine katılımcılara göre ocak ayında Türkiye'nin gündemi yeni tip koronavirüs aşılamasının başlaması oldu. İstanbulluların yüzde 30.6'sı da Türkiye'nin gündeminin koronavirüs salgınının seyri olduğunu söylerken yüzde 17.1'i Boğaziçi Üniversitesi'ndeki kayyum rektör protestoları olduğunu ifade etti.

İstanbulluların yüzde 48'i ekonomik durumlarının kötüleşeceğini düşünüyor

Türkiye ekonomisinin yakın dönemde iyileşeceğini düşünenlerin oranı aralık ayına göre azaldı. Ekonominin iyileşeceğini düşününler yüzde 24 olurken, Türkiye'nin ekonomik durumunun kötüleşeceğini düşünenlerin oranı yüzde 50.8 oldu. Katılımcıların yüzde 47.7'si ise kendi ekonomik durumlarının yakın dönemde kötüleşeceğini düşündüklerini belirtti. Kendi ekonomisinin seyrinin düşmeyeceğini düşünenler de yüzde 32.1 olurken, İstanbulluların yüzde 20.2'si ekonomik durumlarının iyileşeceğini düşündüklerini ifade etti. Araştırmaya katılanların yüzde 57.1'i aralık ayında geçinecek kadar para kazanamadıklarını belirtirken birikim yapabilen İstanbulluların oranı sadece yüzde 3.1 oldu. Ocak ayında borç alanların oranı ise yüzde 45.3 oldu.

İstanbulluların yüzde 23.7'si işten çıkarılma korkusu yaşıyor

Kredi kartı kullanımı artmaya devam ederken İstanbulluların yüzde 42.9'u da kredi kartı borçlarının sadece asgari tutarını ödeyebildiklerini söyledi. Katılımcıların yüzde 18.7'si borçlarını hiç ödeyemediklerini belirtirken yüzde 2.1'i asgari tutardan az ödeme yaptıklarını belirtti. Yeni tip koronavirüs salgınıyla birlikte işsiz sayısı her geçen gün artarken de katılımcıların yüzde 23.7'si işten çıkarılma korkusu yaşadıklarını belirtti. İş arayan İstanbulluların yüzde 58.3'ü ise kısa dönemde iş bulacağına inanmadıklarını belirtti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Yerel Gündem