Yargı bağımsızlığı manzaraları: Cumhuriyet Başsavcısı AKP’lilerle yemekte

Yargı bağımsızlığı manzaraları: Cumhuriyet Başsavcısı AKP’lilerle yemekte

Yargının bağımsızlığının sık sık tartışıldığı AKP iktidarında bu kez de Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Zonguldak Başsavcısı ile birlikte...

Yargının bağımsızlığının sık sık tartışıldığı AKP iktidarında bu kez de Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Zonguldak Başsavcısı ile birlikte AKP'li isimleri ziyaret etti.

2017 yılında Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak’ın Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’nda görevlendirilmesiyle Kodalak’ın yerine atanan ve AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la tanışıklığı eskiye dayanan Yüksel Kocaman, memleketi Zonguldak'ta AKP'lileri ziyaret edip yemek yedi.

Zonguldak Pusula Gazetesi’nin 2 Kasım tarihli haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman ve Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız, Zonguldak’ta AKP’li siyasetçiler ve milletvekilleriyle yemekte bir araya geldi. Kocaman’ın buluştuğu AKP’liler arasında Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar, İl Başkanı Zeki Tosun, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş ve Sezai Bükrü yer aldı.

Tayyip Erdoğan'ın 1999 yılında Pınarhisar Kapalı Cezaevi'nde kaldığı dönemdei cezaevi savcısı olan Yüksel Kocaman'ın ismi, Erdoğan’ın yakın arkadaşı olan Hüseyin Besli ve Ömer Özbay imzasını taşıyan, ‘Bir liderin Doğuşu’ isimli kitapta da bahsediliyor.

İleri Haber'in haberine göre; kitapta, “Tayyip Erdoğan’ın can yoldaşı” diye söz edilen Hasan Yeşildağ ile yapılan röportaj, şöyle aktarılıyor:

“Bir gün ‘kömür’ isimli restoranın sahibi, Erhan Şenol aracılığıyla haber göndermiş: Reis’e balık ziyafeti çekmek istiyor!(…) ‘Tamam’ dedim. Bir minibüs getirdiler, içinde gazlı ocakları var. Dışarıda pişirip içeri servis yapacaklar. Fakat, o günde nasıl bir rüzgar var anlatamam. Ocaklar bir türlü doğru dürüst yanmıyor. Dedim ‘Alın ocakları içeri!’ İki aşçı, iki garson, iki ocak, tencere tabak, kap kacak ne varsa aldık içeri! Aşçılar pişirdikçe servis yapılıyor, biz afiyetle yiyoruz…

Savcı Bey de keşiften dönüyormuş, ne var ne yok diyerek bir uğrayıp bakmak istemiş, onu da buyur etmişler. Yemeğin bitmesine doğru savcı:

‘Şu arkadaşlar hangi koğuştan?’ diye sordu.

Hasan: Kimi kastetmiştiniz?

Savcı: ‘Şu ikisini soruyorum’ dedi, eliyle göstererek: ‘Yelekli papyonlu olanları?’

Hasan: Ha onlar mı? Onlar garson sayın savcım. Servis için buradalar, mahkum değiller!

Savcı: Nee! Dışarıdan hapishaneye adam mı aldınız? Bunu mu demek istiyorsunuz?

Hasan: Balıklar dışarıdan gelince haliyle garsonlar da…” (s.240)

'SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ' NOTUYLA SARAY FOTOĞRAFI PAYLAŞMIŞTI

Kocaman, Saray’da yapılan 2017’deki 30 Ağustos resepsiyonunda Erdoğan ile çektirdiği fotoğrafı sosyal medyada paylaşmış ve "Sayın Cumhurbaşkanımızla Resepsiyondan..." demişti.

AKP’Lİ BAŞKAN ADAYINA DESTEK ZİYARETİ

Kocaman, Zonguldak’ın Devrek ilçesinde 31 Mart’ta belediye başkan adayı olan AKP’li Sezai Bükrü’ye de destek açıklamasında bulunmuştu.

Kocaman, 30 Mart 2019’da Devrek’te bir dizi ziyarette bulunmuş ve bu ziyaretler kapsamında AKP’li belediye başkan adayı Sezai Bükrü’yü ziyaret etmişti.

Kocaman, ziyareti esnasında “Devrek’imiz en doğru kararı verecektir. Sizin de Devrek’e çok güzel hizmetler yapacağınıza inanıyoruz. Tüm kalbimiz ve samimi duygularımızla size başarılar diliyoruz. Allah yardımcınız olsun. Bu kalabalık ve heyecanı görüyoruz, Devrek kararını vermiştir. Devrek’e inşallah büyük hizmetler yapacaksınız. Buna bir Devrekli olarak bizler de inanıyoruz” diyerek Bükrü’ye desteğini ilan etmişti.

31 Mart yerel seçimlerini Devrek’te CHP’nin adayı Çetin Bozkurt kazanmıştı.