Yarışma sonuçlandı: Taksim Meydanı'nın yeni yüzünü İstanbullular belirleyecek

Yarışma sonuçlandı: Taksim Meydanı'nın yeni yüzünü İstanbullular belirleyecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Taksim Meydanı’nı yeniden tasarlamak üzere düzenlediği yarışma sonuçlandı. Kazanan üç eşdeğer proje, önümüzdeki günlerde halk oylamasına sunulacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Taksim Meydanı’nı yeniden tasarlamak üzere düzenlediği yarışma sonuçlandı. 146 başvurunun yapıldığı yarışmada, üç tasarım eşdeğer ödülü kazanırken beş tasarıma da mansiyon ödülü verildi. Taksim’de uygulanacak proje İstanbulluların oylarıyla eşdeğer tasarımlar arasından belirlenecek.

İstanbul’da Taksim Meydanı için İstanbul Planlama Ajansı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı tasarım yarışması düzenledi. Yürütülen Taksim Kentsel Tasarım Yarışması, 20 Eylül 2020’de sonuçlandı. 146 başvurunun yapıldığı yarışmadan sona kalan üç tasarım arasında anket yapılacak. İstanbullular üç tasarım arasından birisini seçecekleri anketle Taksim Meydanı'nın yeni halini belirleyecek.

YARIŞMA İKİ KADEMEDE GERÇEKLEŞTİ

Yarışmanın birinci kademesi için 72 yerli, 48 yabancı ve 26 karma ekip olmak üzere, toplam 146 başvuru yapıldı. Birinci kademe sonrası jüri tavsiyelerine uyarak projelerini geliştiren 20 ekip, ikinci kademede jüri tarafından yeniden değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda projelerden beşi mansiyon, üçü de eşdeğer ödülüne layık görüldü. Üç eşdeğer proje; Şerif Süveydan’ın liderliğindeki 15 no’lu proje, Bünyamin Derman’ın liderliğindeki 16 no’lu proje ve Kutlu İnanç Bal’ın liderliğindeki 19 no’lu proje olarak duyuruldu.

3 PROJE HALK OYLAMASINA SUNULACAK

Üç eşdeğer proje, önümüzdeki günlerde halk oylamasına sunulacak. Kent Konseyi kontrolünde yapılacak olan oylamaya katılmak isteyen İstanbullu, TC kimlik numarasıyla katılabilecek. Taksim Kentsel Tasarım Yarışması’nın kolokyum ve ödül töreni, 26 Eylül 2020 Cumartesi günü çevrimiçi olarak yapılacak.

Projelerin görselleri ise şu şekilde:

Bünyamin Derman’ın liderliğindeki 16 no’lu proje:

Şerif Süveydan’ın liderliğindeki 15 no’lu proje:

Kutlu İnanç Bal’ın liderliğindeki 19 no’lu proje:

Politika