Mehmet Tanlı
Mehmet Tanlı - Etkileyici ve başarılı bir film Haymatloz

Etkileyici ve başarılı bir film Haymatloz

Bu hafta başında Ahlende Personeli olduğum VHS Ahlenin ( Halk Yüksek Okulu)  Kardeşlik Haftasında benim önerimle geçen yıl Programımıza aldığımız tarihe ışık tutan önemli bir Sürgün filmini yani HAYMATLOZU CinemAhlende gösterdik.

Haymatlos ( Heimatlos) Almancadan dilimize geçen ve tercümesi Vatansız olan bir sözcük 
Alman Diktatörü Hitlerin Almanyada  iktidara gelmesiyle birlikte eski Berlin Belediye başkanı Ernst Reuter, mimar Bruno Taut ve besteci Paul Hindemith inde aralarında bulunduğu Almanyada, İsviçrede işlerini kaybeden, ülkeyi terk etmek zorunda kalan binlerce Antifaşist, Yahudi kökenli , Muhalif Aydınların Bilim İnsanlarının ve  Sanatçıların Türkiyeye Göç hikayesini anlatan ve bu insanların çocuklarının, kalan aile fertlerinin kamera önüne geldiği

Haymatloz Eren Önsöz imzalı çok enteresan bir film.

Filmde Türkiyenin kucak açtığı bu Bilim insanlarının Üniversiteleri, şehirleri, Botanik bahçeleri nasıl kurduğunu, Ticaret yasasını nasıl yazdığını, Güzel Sanatlar Akademisinde  nasıl değerli öğrenciler yetiştirdiklerini ve onların çocuklarının o zamanki Türkiyeye olan övgü ve vefa dolu sözlerini perdede duyduk, izledik.

Son derece enteresan bu Dökümentar Filmde zamanın dostane Almanya-Türkiye ilişkileri,  Hitler Dikta rejiminin soğuk, acımasız,  baskıcı yüzü, genç Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yıllarında Atatürk ve arkadaşlarının ileriyi gören vizyonal bakış açısı, çağının ilerisindeki fikirleri ve Bilime verdikleri değer tüm çıplaklığıyla perdeye yansıyor.
Ahlende Filmin izlendiği o gün sinema salonu tam doluydu. Filmi izleyenlerin yarıdan fazlası Türkiye kökenliydi ve Filmi son derece başarılı buldular.Bu nedenlede Filmin sonunda Rejisör Eren Önsöz bu yapıtıyla bayağı alkış aldı.  
Filmde rol alan Münster Üniversitesinde işini kaybeden veAtatürkün davetine uyup  İstanbula gelen ünlü Botanikçi Prof. Alfred Heilbronun İstanbullu Türk eşinden olan,  yıllar öncede Ahlende görev yapan oğlu Münsterli Psikolog Kurt Heilbronn ve Filmin Rejisörü Eren Önsözde gösterimde Ahlende  hazır bulundular. 

Kurt Heilbronn ve daha sonrada Rejisör Eren Önsöz hanım hem Filmin gösteriminden önce VHS in Müdürü Rudolf Blauthun , hemde sonrası Gazeteci Lisa Voss-Loermann ve izleyicilerin sorularını cevaplandırdılar.

HAYMATLOZ filmi şu anda Türkiye ve dünyanın diğer coğrafyalarında her zaman göndemde olan bir konuyu işliyor.
Bunlar nelerdir?;muhalif politik duruş, haksızlıklara boyun eğmemek, gerçekleri savunmak, yazmak, işten atılma, kovulma ülkeden kopuş, kaçıs, kimliğin , mezhebin dışlanması, yurt kavramı .

Ama filmde tüm bunlara paralel olarak o zamanlar Türkiyeyi yöneten Atatürk ve arkadaşlarının bilime verdikleri değer ,onun  özgürlüğü ve tarihin tekkerürden ibaret olabileceği gibi kavramların tümü sorgulanıyor. 
Şu anda ne yazıkki bu göç tersine dönmüş durumda biliyorsunuz, Türkiyeden Avrupaya, Batıya müthiş bir beyin göçü yaşanıyor.

Bu nedenle HAYMATLOZ filminin çok daha geniş kitleler tarafından mutlaka izlenmesi, izlettirilmesi gerekiyor. 
23.10.2016 da Kölnde Vizyona giren HAYMATLOZ aynı zamanda önemli misyonlar yüklenen gerçek hayat hikayelerinden yola çıkan Türkçe alt yazılı bir Film. 

O zamankiyle günümüzdeki Türkiyeyi, Ülkedeki toplumsal yaşamı, insanların yaşama bakış açısınıda kıyaslıyor bu Film. 

Yine Filmde Atatürkün bir çağdaşlaşma projesi olan Cumhuriyet ve reformlarından, kurumlarından, Alman Bilim insanlarının Türkiyenin Avrupaya yakınlaştırma çabalarından geriye neler kaldığını , yeni yapılanmaları görüyorsunuz.

Filmde kaybettiğimiz hoşgörü ve Musevi Aydınların yaşadığı ayrımcılık hepsi var.

Bir grup Almanın ülkemize verdiği çok değerli hizmetleri ve bir ülkenin geçirdiği büyük değişimi anlatıyor Film. 
Güzel olan her şey desteklenmeli bu Filmde gerçekten çok güzel ve görülmesi gereken bir Film.
Türkiye ve buradaki çağdaş, yurtsever, seküler tüm Kültür Kurumları, Siyasi partiler, yerel idareler bu Filme sahip çıkmalılardır diye düşünüyorum.

Bu Rejisör Eren Önsöz hanımında dileği. Almanyada ve Türkiyede büyük Sinemalarda, Ulusal Kanallarda, Festivallerde gösterilmemesi onu çok üzmüş. 

Eren Önsöz bir izleyici sorusuna yönelikte  Belkide Filmimde o zamanki Türkiyeyi çok pozitif yansıtmış ve bu bazı çevreleri kızdırmış olabilirim. Ben bu konumumu Seküler , Laik sisteme, zamanında kadına verdiği haklara ve değere borçluyum. Yoksa şimdiben  burda olamazdım dedi.

Şahsen ben Filmden çok etkilendim o gün tüm izleyenler gibi Sizlerinde bu Filmi izlemenizi öneririm.

Bu dileklerle...

Aşk ile
 

  

Toplam 2121 defa okunmuştur.

Mehmet Tanlı diğer yazıları:

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.