Mehmet Tanlı
Mehmet Tanlı - Türkiye ümmet toplumu yapılmak isteniyor

Türkiye ümmet toplumu yapılmak isteniyor

Türkiye Araştırmalar Merkezi eski başkanı, şu anki Türkiye - Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Almanya'nın başkenti Berlin'de, Türk- Alman İşverenler Derneği binasında Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) toplantısına katıldı.

ATGB üyesi gazeteci Ali Yıldırım'ın organize ettiği etkinliğe, Berlin'de yaşayan gazeteciler, halk ozanı Şah Turna, CHP Berlin Başkanı Kenan Kolatın ve Prof. Şen'in psikolog eşi İnci Şen de katıldı.

Prof. Dr. Faruk Şen, Türkiye’deki politik gündem, Avrupa Birliği - Türkiye ilişkileri ve seçim süreciyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Şen, Türkiye’nin en önemli üç sorunun birincisinin enflasyon, hayat pahalılığı, ikincisinin işsizlik, üçüncüsünün ise politik kutuplaşma olduğunu belirtti.

Türkiye’deki genel seçimlerin hayati önem taşıdığını belirten Şen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kaybetmemek için her yolu deneyeceğini ve seçimin Millet İttifakı için çantada keklik olmadığını söyledi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimine de değinen Faruk Şen, ”Yunanistan ile olası bir çatışma çıkmazsa seçimler 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak. Ama Erdoğan kamuoyu araştırmalarında kaybettiğini görürse mutlaka seçimi ertelemeye çalışacak. Bunun içinde Yunanistan ile küçük çaplı bir çatışma yeterli. Bunların dışında Millet İttifakı büyük bir hata yapmazsa seçimlerde favoridir. Çünkü halk hayat pahalılığından bunalmış durumda. AK Parti hükümeti ise piyasaları rahatlatmak, EYT'lileri rahatlatmak için bol para basacak ve bu nedenle önümüzdeki yıl enflasyon yüzde 200 olabilir” dedi.

Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı olur ve uygulamalar değişirse Türkiye AB’ye alınır

Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerine de değinen Faruk Şen şunları söyledi:

CHP Genel Başkanı, Millet İttifakı'nın muhtemel cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun seçimleri kazanması halinde, cumhurbaşkanlığı döneminde Avrupa Birliği kriterleri yerine gelecektir ve kesinlikle Avrupa Birliği'nin de Türkiye’yi AB'ye alma şansı yüksektir. Türkiye'deki 7 milyon işsiz gencin çoğu Almanya’ya gelmek istiyor. Ama Almanlar Türklere büyük zorluklar çıkarıyorlar, vize verme oranı yüzde 15-20'lere düştü. Almanya bu konuda üç kağıt yapıyor. Türkiye maalesef 20 yıldır kötü yönetiliyor ve ümmet toplumu yapılmak isteniyor. Bu hükümet kalırsa AB içinde serbest dolaşım hakkı verilmeyecek, toplum daha da gerilecektir. 

Konuşmasının son bölümünde Avrupa'da Türkiye’den gelen 7 milyon insan yaşadığını, Avrupa’nın da seçim bölgesi olması gerektiğini söyleyen Prof. Şen, Avrupalı Türklerin izin sezonunda Alman turistlerden çok daha fazla döviz bıraktığını, bazılarının Türkiye'de sokak röportajlarında şımarık açıklamalar yapmasına rağmen gurbetçi düşmanlığının asla kabul edilemeyeceğini ve buna son verilmesi gerektiğini söyledi. 

b36492a4-691d-4160-aa77-d813b1f64e5e.jpg27f55c79-b0c4-418a-a688-3d374dad1272.jpgd30de6e6-2dac-4ef3-bb03-4fbf8f60daf9.jpg

 

Toplam 3520 defa okunmuştur.

Mehmet Tanlı diğer yazıları:

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.