Mehmet Tanlı
Mehmet Tanlı - Kuzey Ren Vesfalya‘ da yerel seçimlere doğru

Kuzey Ren Vesfalya‘ da yerel seçimlere doğru

13 Eylülde Almanya‘nın en önemli Eyaletlerinden Kuzey Ren Vesfalyada (NRW)  yapılacak olan Yerel ve Uyum Meclisleri seçimleri için start verildi.

60'lı yıllarda Türkiyeden gelen insanların dört kuşaktır yaşadıkları, başkenti Düsseldorf  olan, 18 milyon ile Almanya’ nın en büyük nüfusuna sahip  ve en güzel Eyaletlerinden birisi olan bizimde yaşadığımız NRW Eyaleti Korona Krizine rağmen seçim hazırlıklaına başlamış bulunuyor.

İsterseniz önce sizlere NRW Eyaletiyle ilgili kısa bilgiler, rakamlar vermek istiyorum:

Almanyanın tam batısında bulunan NRW Eyaletinde 4,5 milyon göçmen kökenli insan yaşıyor. Düsseldorf ve Hamm şehirlerindeki göçmenlerin oranı yüzde 34,3 tür.

En az göçmen ise Eyaletin  Kreis Coesfeld (% 13,2 ) ve Hochsauerlandkreis ( % 14,0 ) bölgelerinde yaşamaktadır.

 NRW Eyaleti 2017 yılında 691,5 Milyar €uro ile Gayri safi yurtiçi hasılanın %  21,2 sini oluşturmuş ve tüm Eyaletlerin önüne geçmiştir.

Enternasyonal sıralamada ise AB ülkeleri olan İsveç, Polonya ve Belçikadan daha büyük ekonomiye sahiptir.

NRW de Aachen Katedrali (Aachener Dom)  Augustusburg ve Brühl’ deki  Falkenlust sarayları, Köln Katedrali (Kölner Dom)  Essendeki eski Maden ocağı  Zeche Zollverein ve  Corvey sarayı gibi Birleşmiş Milletler dünya kültür mirası olan önemli tarihi ve turistik yapıtlarda bulunmaktadır.

NRW bir fubol delisi Eyalettir. Çok tanınmış enternasyonal başarısı olan klüplerde bizim Eyalette.

Bayer Leverkusen, BVB  Dortmund, Borussia Mönchengladbach, 1. FC Köln, Fortuna Düsseldorf  ve Schalke 04 ün yanısıra bu sezon  2. Ligte  Arminia Bielefeld, SC Paderborn, Bochum ve MSV Duisburg takımları top koşturmaktalar.

Keza NRW ünlü Ren nehri, gölleri,kanalları, Hotelleri, Pansiyonları, Kamp alanlarıyla kısa tatil yapmak isteyenlerin severek geldiği her yıl 23,5 Milyon turist çeken yeşili bol olan bir Eyalet.

Tekrar seçimlere dönecek olursak : Almanya'da toplam  6 milyon 500 bine yakın göçmen kökenli seçmen bulunuyor. Bunun 1 milyona yakını kesinlikle Türkiyeli.

Yani her 6-7 göçmen seçmenden birisi Türkiyeden gelmiş insanlar.

Ama ne yazıkki göçmen kökenlilerin seçimlere katılım oranının Almanya ortalaması yüzde 20 lerde seyrediyor.

Bu çok düşük katılım oranını yükseltmek için her kurum, dernek, insiyatif yada birey bir şeyler yapmalıdır.

Türk kökenli seçmenler kendilerini sistematik olarak siyasi karar mekanizmalarından dışlayanlara, ayrımcılık, ırkçılık yapanlara  karşı küserek değil kullanacakları oylarıyla cevap vermeliler.

Almanyadaki göçmenlerin çoğunluğu seçimlerde yabancı, göçmen dostu  solda duran Yeşiller, Sol Parti ve SPD gibi partilere oy veriyorlar.

Çünkü bu partiler çok uzun zamandır göçmen kökenli adaylara yer veriyorlar, seçtiriyorlar.

Almanyadaki sorunlarımızın çözümü Türkiyede değil buradadır.

Evet Federal Meclis'tede toplam 37 göçmen kökenli vekil bulunuyor, yine Eyalet ve şehir parlamentolarında birçok göçmen seçilmiş bulunsada sayılar hala yetersiz görünmektedir.

Göçmenler olarak 4-5 kuşaktır burada yaşıyoruz ama siyasi gücümüz artmışmıdır?. Maalesef hayır. Çok bölünmüşüz sayısal olarak artmamıza rağmen.

Yerel seçimler ile paralel olarak yapılacak olan Uyum Meclisleri seçimleride önemlidir. Oralara seçilen arkadaşlar bulundukları STK lar ve Şehir idareleriyle  ve kendi aralarında birlikte çalışırlarsa pekala sosyal sorunların çözümüne katkı sunabilirler. Ayrıca ilerde tam siyasete girmek, aday olmak isteyenler  için Uyum Meclisleri tecrübe kazanılacak gayet iyi bir platformdur.

Evet seçimlere daha 2 ay 13 gün var ama sizler yinede şimdiden  seçim kampanyalarına katılınız. Artan ırkçılıkla, ayrımcılıkla, yükselen aşırı sağla mücadelede başarılı olmak için, korona krizi nedeniyle ekonomik sıkıntılar sonrası dahada yoksullaşmaya dur demek için seçimlere aktif katılınız.

Bulunduğunuz şehri, ilçeyi, mahalleyi  birlikte yönetmek istiyorsanız , Belediyelere, Sosyal Kurumlara ,Polise, Adli kurumlara  eğitimli daha çok  göçmen personeli, bizim gençleri yerleştirmede söz sahibi olmak  istiyorsanız lütfen sandığa gidiniz , 16 yaşına girmiş çocuklarınıza ve diğerlerine oy attırınız..

Oylarınızla Eyaletimizde siyasetin temel parametrelerinde önemli ve hızlı değişiklikler yaşatabilirsiniz.

Genelde lütfen seçim çalışmalarını takip etmenizi tavsiye ederim.  13 Eylülde ve tüm seçimlerde kendinize siyasi olarak yakın gördüğünüz en bilgili donanımlı, konulara hakim,  en çalışkan ve düzgün bizden adayları destekleyip onlara oy veriniz.

Hepimiz biliyoruzki tüm siyasi, sosyal ve ekonomik krizler her zaman önce en fazla yoksulları, mütecileri, azınlıkları, göçmenleri ve düşük gelirlileri vurur.

Bende bu seçimlerde şu an burada Kamuoyu araştırmalarında 2. Parti konumunda olan Birlik 90/ Yeşiller Partisinden Hamm’ da  24. Seçim bölgesinde Anakent ve B-Hövel İlçe Parlamentoları için aday gösterildim. Sizlerin Desteklerinizi bekliyor ve çok önemsiyorum.

İki dönemdir Hamm-Heessende Belediye Meclis Üyesi olarak çalıştım, tüm toplantılara katıldım, tüm göçmenlerin, Türk kökenli ve Türkiyeden gelen tüm grupların, inançların yani ayrım yapmadan  tüm seçmenlerimizin sorunlarını her seferde dile getirdim, onları  her zaman ve her yerde savundum.

Seçilirsem yine aynı şekilde Disiplinli çalışma,  Empati, iyi bir Koordinasyon ve seçmen tabanıyla İletişimle , STK lara yardımla politik çalışmalarıma devam edeceğim.

Her seçim önemlidir. Düşüncemiz ve fikirlerimiz ne olursa olsun, buradaki toplumumuzun geleceği, Almanlarla ve tüm diğer uluslardan insanlarla dostluk ve barış içinde birlikte saygın ve onurlu bir yaşam  için demokrat insanlar olarak bu seçimlerde  birleşelim derim.

Toplam 4691 defa okunmuştur.

Mehmet Tanlı diğer yazıları:

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.