Tarih tekerrür ederse...

31 Mart Seçimlerinin önemi giderek daha iyi anlaşılıyor. Ve siyasi partilerin genel başkanları da çeşitli il ve ilçelerde her gün iki üç toplantı yapıyor.

Hem CHP, hem AKP Ankara ve İstanbul’u kazanmak için  daha fazla efor sarfediyor.

Türkiye yerel seçim tarihinde ilginç bir istatistik var. Bu seçime kadar Ankara’da belediye başkanlığını alan parti, İstanbul’u da kazanmış.

1946’dan sonra  1955 yılında yapılan yerel seçime CHP katılmamış.

17 Kasım 1963 tarihinde  yapılan   yerel seçimlerde, Adalet Partisi; İzmir dahil 41 ilin belediye başkanlıklarını kazanmış. Ancak, Ankara ve İstanbul'un da aralarında bulunduğu 24 ilde Belediye Başkanlığını CHP’ye kaptırmış.

Bu tarihten itibaren de durum değişmemiş.

2 Haziran 1968 tarihindeki seçimde Adalet Partisi; Ankara, İstanbul ve İzmir'in de aralarında bulunduğu 39 ilin belediye başkanlığı kazanmış. Bu yarışta, Türkiye'nin ilk kadın Belediye Başkanı CHP'den seçilmiş ve Leyla Atakan, İzmit Belediye Başkanı olmuş..

9 Aralık 1973 tarihinde yapılan yerel seçimde.olay tersine dönmüş ve  Cumhuriyet Halk Partisi; Ankara, İstanbul ve İzmir'in de aralarında bulunduğu 33 ilin belediye başkanlıklarını kazanmış.

11 Aralık 1977 tarihinde gerçekleşen yerel seçimde de durum değişmemiş. İstanbul, Ankara ve İzmir ile birlikte 42 Belediye Başkanlığını CHP almış.

1984 seçiminde ise  İstanbul, Ankara ve İzmir ile birlikte 57'sinde Belediye Başkanlığını  ANAP, kazanmış.

26 Mart 1989 günü yapılan seçimlerin sonunda,  SHP, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 39 ilin belediye başkanlıklarını elde etmiş.

Bu seçimlerden sonra yapılan 1994 ve 1999 yerel seçimlerini İstanbul ve Ankara’da RP ve FP’nin adayları almış.

2004 yılından sonra da AKP’nin adayları bu iki ilde varlıklarını sürdürmüş.

Bu seçimde ise, hemen tüm anketlere göre  CHP Ankara’da AKP’yi tahtından indirecek gibi görünüyor.

İstanbul’da ise kıyasıya bir mücadele sürüyor.

Anketlerin önemli bölümü,  AKP’nin adayı Binali Yıldırım’a şans tanımıyor. Anketler çoğunlukla  CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nu önde gösteriyor.

İstatistikler yanıltmaz ise, Ankara ve İstanbul Belediye Başkanlığını CHP’nin adayları alacak.

Tabii, tarih tekerrür ederse..

Ben demiyorum, tarih böyle söylüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR