Ömer ŞAHİN
Ömer ŞAHİN - Neler oluyor?

Bir Ankara bulmacası: O isim dahil 5 Bakan değişecek!

Sosyal konut hamlesi, TOGG, HDP ziyareti, İYİ Parti’ye ‘masayı terk et çağrısı’, Pençe-Kilit Operasyonu ve son olarak Mısır Devlet Başkanı Sisi ile yıllar sonra bir araya gelinmesi…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim öncesi bütün tuşlara basmaya başladı. Ekonomiden, siyaset ve güvenliğe kadar bir çok alanda peş peşe adımlar atılıyor.
Seçim kampanyası fiilen başladı. Şüphesiz bunlar bir son değil başlangıç.
Henüz filmin fragmanını izliyoruz. Ocak ayına dikkat çekiliyor. Daha da ses getirecek adım için yeni yılın ilk ayı işaret ediliyor. 
Ne mi olacak 2023 yılının ilk ayında?
Öncelikle şunu hatırlatmakta yarar var. Bu yazacaklarımın 2023 yılında sona ereceğine milyonlarca insanın inandırıldığı Lozan’ın gizli maddeleriyle bir alakası yok.
Zaten CİMER’de Lozan’ın gizli maddeleri olmadığını resmen açıklayarak yüreklere su serpti. 
2023’ün başlangıcı hükümetin daha doğrusu Reis’in şapkasındaki tavşanların en büyüklerinin çıkarılacağı ay olarak işaretleniyor. 
Denizin değil ama dümenin çok olduğu Ankara’nın kulislerinde konuşulan bazı şeyleri paylaşayım. 
EYT düzenlemesi, işçilerin kadro sorunu ile işçi, memur, emekliye enflasyon üzeri artış, asgari ücrete yüklü zam neredeyse kesinleşti. 
Putin’in doğalgaz ödemelerini erteletmesi halinde yapılacak indirim, kış aylarında seçmene verilebilecek en büyük müjde olacak. 
Kredi notumuz ne kadar düşerse düşsün.
Batıdan yatırımcı ne kadar az gelirse gelsin.
Hükümet, umudunu Körfez ve Avrasya ülkelerinden gelecek paraya bağlamış durumda.
Katar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin yanı sıra Rusya, Azerbaycan ve Çin’den ciddi para girişi bekleniyor. Gelirse ekonomi nefes alacak deniyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dış politika hamleleri ile içerdeki algısını güçlendirmeye çalışıp alım gücünü artıracak adımlar atarken seçimi kazanmanın en kestirme yolunun 6’lı Masa’yı dağıtmaktan geçtiğinin farkında. CHP içindeki Baykal kanadı ile İYİ Parti’ye dönük geliştirilmiş stratejiler yürürlükte.  
“Yerlilik ve millilik” mottosuyla iki partinin ulusalcı ve milliyetçilerine çiçek uzatılmış durumda. AK Parti yeni katılımlar bekliyor. Mehmet Ali Çelebi’nin katılımı ve Aslı Baykal’ın çıkışından sonra artık hiç bir şey sürpriz görülmüyor. AK Parti, CHP’de iyi bir damar yakaladı. Sırada İYİ Parti var. Akşener ve arkadaşları da bunun farkında. 

“O Bakan” gidiyor, “O isim” geliyor!

Ocak ayı neredeyse “milat” gibi görülüyor iktidar çevrelerinde. “yeni yıl yeni vitrin” söylemiyle hükümet mimarisinde bir değişim olacağı kulaktan kulağa fısıldanıyor. Seçimlere yeni bir kabineyle gidilme ihtimali her geçen gün güçleniyor. Tıpkı ismi en çok konuşulan bakanların kabine dışı kalacağı ihtimali gibi…
Okurun en sevdiği ve en çok tıkladığı başlıklardan birisidir kabine değişimi, kabine toto haberleri.Hangi bakan gidecek, yerine kimler gelecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarzı bilinir. Medya ve muhalefet istedi diye hiçbir zaman bakan değişimine gitmez. Bilakis isimler yazılıp, söylendikçe değişim yapacaksa da bekletir. Burada isim vermeyeceğim ama güçlenen işaretler üzerinden robot resim çizeceğim. Epeydir tanık olmadığımız klasik “Ankara kulisi” tadında yazalım. Bulmacayı çözmek okura kalsın…
Hangi bakan değişir? Bu soru kamuoyuna sorulsa çoğu insan ilgisiz kalır. Bazı bakanların isimleri bile bilinmiyor yüzleri tanınmıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bir sonucu da bu oldu. Fakat bunun tersi de yok değil. İşte  durumu en çok merak konusu olan “o bakan”ın  bu sefer değişeceği yönünde güçlü rüzgarlar esiyor Ankara semalarında. O koltuk için epey zamandır kimlerin lacivert takım elbisesini ütülü tuttuğu da sır değil.
Türkiye neşesini kaybedebilir. Bir diğer bakanımız da sanki istirahate çekilecek gibi.  Yalnız burada tam tersi bir durum var. Buranın taliplileri az. Her faninin ‘hayır’ diyemeyeceği böyle önemli bir makam için gösterilen direnç şaşırtıcı. Hele biri var ki aylardır ikna edilmeye çalışılıyormuş…
Kabinede yapılması beklenen değişikliğin sayısı 5’i geçmez deniyor.
Gelelim son bilmeceye.
Bir bakanlıkta değişim olursa gidenden çok geleceği söylenen çok konuşulur.
İç siyaseti derinden etkileyecek günlerce konuşulmayı hak edecek derecede önemli bir ismin adı geçiyor.
Şu kadarını söyleyeyim:
Geleceği iddia edilen isim sadece bugünün değil yarının da en önemli mihenk taşlarından görülen birisi. 
Bu yazdıklarım nihayetinde kulis bilgileri. Ankara’da konuşulanlar. Rahmetli Süleyman Demirel’in dediği gibi “siyasette 24 saat uzun süredir”.  
Yeni yıla daha bir ayı aşkın süre var.  Bir zamanlar AK Parti’nin önemli bir isminden şu sözü duymuştum:

"AK Parti’de neler olacağını Cenabı Allah dışında sadece Tayyip Bey bilir. Allah’ın işine karışılmaz. Tayyip Bey’de işine kimseyi karıştırmaz.” 

Ocak ayında beklenen değişimler olmaz ise bu sözü hatırlatırım. 

https://twitter.com/omer_sahinn

Toplam 4304 defa okunmuştur.

Ömer ŞAHİN diğer yazıları:

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.