“Büyük Önder” Atatürk nasıl “Gazi” oldu?

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın toplantıdan günler önce attığı tweette, Cumhurbaşkanı adayı kriterlerini sıralarken, “20 yıllık AKP iktidarında sorumluluğa ortak olmayacak” demesi haliyle gözleri AK Parti orjinli iki genel başkan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’a çevirmişti.

Bu söz bir rahatsızlık doğurmuş öyle ki gergin hava Uysal’ın Gelecek ve DEVA Partisine yaptığı ziyaretlerde Davutoğlu ile Babacan’ın yüzlerine de yansımıştı. . DP lideri Uysal’ın daha sonraki açıklamaları, buradaki asıl amacın yeni bir Ekmeleddin İhsanoğlu modeline karşı çıkış olduğu şeklindeki beyanlar ortamı yumuşattı, gerilimi düşürdü. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da gergin havayı yumuşatmak için devreye girmişti.

Türk Milleti’nin CbAdayı ile ilgili beklentisinin 3 ölçüsü var;
1) 20 yıllık Akp döneminde sorumluluğa ortak olmamış olmak,
2) Seçilebilirlik,
3) Seçim sonrası 20 yılda Akp tarafından ‘devr-i sabık’ muamelesine maruz kalan TC Devleti’ni kurucu bir ruhla yeniden tesis etme yetisi!

— Gültekin Uysal (@DpGultekinUysal) April 10, 2022

6 liderin buluşmasından önce bu konu tatlıya bağlanmıştı.
Nitekim toplantıda da tweet gündeme gelmemiş.
Buraya kadar olan kısmı günlerdir farklı kalemlerden okuduk.
O toplantıda kamuoyuna yansımayan neler olmuş olabilir?
Bu sorunun cevabını ararken bazı küçük ayrıntılar dikkatimi çekti.
24 Nisan günü iftardan-sahura 6 saate yakın süren toplantı sonrası 6 liderin imzasıyla ortak açıklama yayınlanmıştı.

Ortak metin yazımında süreç şöyle işliyor:

  • Ev sahibi olan parti lideri hazırladığı taslak metni önceden diğer liderlere gönderiyor. DP Genel Başkanı Gültekin Uysal da iki gün önceden metni göndermiş.
  • Daha sonra her parti taslak üzerindeki çekincelerini, önerilerini yazarak kendi taslağını gönderiyor.
  • Aynı ittifak içinde yer alsalar da her partinin tutumu aynı olmuyor. İçerikten, üsluba kadar farklı metin ve bakış açısı olabiliyor. Kimisi detaylı yazıyor. Mesela son toplantıda en kısa metin Saadet Partisi’nden gelmiş.
  • Birbirinden farklı 6 taslak ev sahibi partiye geliyor. Buradan ortak bir metin çıkıyor. Toplantı sırasında hazır bekleyen kurmaylar gerekli redaksiyonu yaptıktan sonra kamuoyuna açıklama yapılıyor.

Hazırlanan ilk taslak ile kamuoyuna sunulan ortak metin arasında haliyle farklılıklar oluyor...

Bu son toplantı için hazırlanan ilk taslak ile toplantı sonrası açıklanan ortak metin arasında neler değişmiş diye baktığımda iki kelime dikkatimi çekti.

Taslak metinde, “Egemenlik hakkının saraydan alınıp millete verilmesi” diye bir ibare var. O ibare çıkarılmış. 

Diğer dikkat çeken değişiklik ise “Büyük Önder” ibaresi. Ortak metinde Atatürk’ten bahsedilirken “Büyük Önder” yerine “Gazi” sıfatı uygun görülmüş.

Ömer ŞAHİN / Gazeteci

Twitter: https://twitter.com/omer_sahinn

Bu yazı toplam 730 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar