ABD Türkiyeyi Terörü destekleyen ülkeler listesine mi alacak?

Beyaz Sarayın resmi internet sitesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki Türkiye terörü destekleyen ülke ilan edilmeli başlıklı bir imza kampanyası başlatıldı.

Resmi sitesinin  dilekçe- petition bölümünde yer alan dilekçe metninde şu iddialar öne sürülüyor:

"Türkiyenin, Suriyede IŞİD hedeflerini vuran bir Rus uçağını düşürmesinin ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın, Suriyede cihatçı terörizmi desteklediği inkar edilemez bir gerçektir.

IŞİD Türkiye üzerinden petrol satmakta, IŞİD ve El Kaide teröristleri ve diğer cihatçı gruplar sınırdan sınırdan geçmektedir.

Türkiye daha önce de Bosna, Çeçenistan, Filistin, Kosova, Gürcistan, Mısır ve Çinde terörist grupları desteklemiş, Komşularına karşı (Kıbrısa asker çıkararak, Yunan hava sahasını ihlal ederek ve Ermenistanı abluka altında tutarak) saldırgan tutum izlemiş; Ermeniler, Rumlar ve Süryanilere soykırım yapmıştır.

Bu nedenlerden Türkiye, terörü destekleyen devlet sayılmalı ve Amerikayla Türkiye arasında, NATO içindeki ittifak ilişkisine son verilmelidir."

Kampanya bu linkte

Metnin altında dilekçeyi James Jatras adında bir Amerikalının verdiği görülüyor.

James Jatrasın eski bir CIA analisti olduğu bildirildi.

Dilekçeyle ilgili haber Rusyanın resmi yayın organı olan Russia Today televizyonunun ABDde izlenen İngilize yayınında da yeraldı.

Eski CIAcı Jatras, dilekçede yer alan iddiaları Russia Today yayınında da tekrarladı.

Beyaz Saray sitesinde, petition-dilekçe bölümüyle ilgili bilği verilirken, devlete dilekçe verme hakkının anayasanın ek birinci maddesinden kaynaklandığı anlatılıyor.

Beyaz Saray online dilekçe uygulamasını geçtiğimiz yıllar başlattı.

ABD vatandaşları belli kurallar çerçevesinde dilekçe hazırlayıp sitede imzaya açabiliyor.

Ancak ülkeler hakkında verilen dilekçelerle başlatılan imza kampanyalarına ilişkin  bir kural olup olmadığı konusunda açıklık  yok.

Sözkonusu dilekçenin Beyaz Saray tarafından incelenmesi ve cevap verilmesi için 1 Ocak 2016 tarihine kadar toplam 100 bin kişi tarafından internet üzerinden imzalanması gerekiyor.

Beyaz Sarayın dilekçedeki iddialar ile ilgili karşı görüşleri de dikkate aldığı bildiriliyor.

ABDdeki Ermeni lobisi imza kampanyasına destek verdiğini açıkladı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR