TÜRKEN-ABD’nin milyon dolarlık New York gökdeleni yükseliyor!

Ensar ve Türgev Vakfı’nın ABD’de kurduğu TÜRKEN-USAVakfı'nın milyonlarca dolara mal olacak 21 katlı gökdelen inşaatı New York-Manhattan’da hızla yükseliyor. (300 East 41 st Street)

Türkiye’de dolar ‘indi- çıktı’ ‘faiz arttı- azaldı’ gibi dertler ‘TURKEN-USA’ Vakfını hiç ilgilendirmiyor. Vakfın ‘dolar’ diye bir sıkıntısı yok. Nedense AKP’nin kurduğu vakıflar ABD’de de maddi konularda etkilenmiyor? 

Sadece arazisine ‘15 milyon dolar’ ödenen New York ve çevresinde daha mütevazi bir bölge yokmuş gibi ‘yurt ‘ adı altında Manhattan’da 21 katlı ‘gökdelen’ yaptırmasının bugüne kadar mantıklı bir açıklaması olmadı. Yakın çevresinde bir üniversite  yok. Öğrencinin cebindeki harçlık yol parasını bile karşılamaz. Tabii ‘VIP’ öğrenciler değillerse!

Dünyanın en pahalı emlak kentlerinden biri olan New York’un ‘Manhattan’ bölgesinde 
‘General Contractor CNY LLC’ Şirketi’nin yaptığı inşaatın son durumunu  merak ettim. Pandemiye soğuk eklenince sokaklar boş. İşçiler harıl harıl çalışıyor.

Belli ki Türken’in bir sıkıntısı yok, inşaat ilerliyor , 11 kat çıkılmış, 10 kat daha çıkılacak.

21 katlı bina kaç milyon dolara  mal olacak? Bilemiyoruz. Bugüne kadar TÜRKEN Vakfı’ndan bir açıklama yapılmadı.

Kurulduğu Delaware Eyaleti’nde 2014 yılındaki vergi formunda ’24 milyon 460 bin 759 dolar’ bağış yapıldığı bilgisi var. 2017 yılına kadar toplam geliri ‘54 milyon 250 bin dolara’ yükseliyor.Son olarak toplam gelir ’58 milyon.074 bin 426’ dolar olarak görünüyor. Emlak vergisi ise 158 bin dolar.

b232a24c-ac81-4619-8846-9561f0f331da.jpeg

12 kişilik Yönetim Kurulu’nda çok ‘güçlü’ isimler bulunuyor. Başkan Behram Turan, Esra Albayrak ,Haluk Gani, Memiş Yetim, Ömer Faruk Albayrak, İbrahim Bacacı, Ahmet
Bayraktutar, Selim Çakır, Mustafa İlbeyli, Zulkerneyn Vardar, Melike Kabataş, Fehmi Bilge.
Türken  Vakfı New York ve Delawera Eyaletlerinden sonra son olarak Pensilvanya’da şube açtı. 
Buarada TÜRKEN- ABD’nin ‘ 2 buçuk milyon dolara’ satın aldığı ünlü boksör Muhammed Ali’nin Michigan’daki çifliği de duruyor ve hangi amaçla kullanıldığına ilişkin bir bilgi yok.

Ensar ve Türgev Vakıflarının ABD’deki uzantısı TÜRKEN’i kuranlar ve şimdiki yöneticileri neden susuyor dersiniz?
Öteki soru: TÜRKEN Vakfı Pensilvanya’da neden şube açtı?

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR