Yedi çocuğa şiddet uyguladılar, ödül gibi ceza aldılar!

Yedi çocuğa şiddet uyguladılar, ödül gibi ceza aldılar!

Okmeydanı Darülaceze Başkanlığı’nda kalan küçük çocuklara hastabakıcılar tarafından şiddet uygulandığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Darülaceze...

Okmeydanı Darülaceze Başkanlığı’nda kalan küçük çocuklara hastabakıcılar tarafından şiddet uygulandığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Darülaceze Başkanlığı’nda kalan yedi çocuğa şiddet uygulayan personellere sadece kınama ve ücret kesme cezası uygulandı. Çocuklardan sorumlu hiçbir idareciye cezai işlem uygulanmadı. Hastane doktorunun ortaya çıkardığı olayda şiddete uğrayan çocukların farklı yurtlara gönderildiği öğrenildi.

Kimsesizlere barınma ve bakım hizmeti sunmak amacıyla 1895 yılında kurulan Okmeydanı Darülaceze Başkanlığı’nda kalan 7 çocuğa hasta bakıcılar tarafından şiddet uygulandı. Hastane doktorunun ortaya çıkardığı olayda şiddete uğrayan 0-6 yaş arasındaki 7 çocuğun ise farklı yurtlara gönderildiği öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine göre, Olayın ardından kurum içinde soruşturma başlatılırken Darülaceze’ye personel sağlayan ATM-GSM ADİ Ortaklığı isimli şirket iddialar üzerine kimsesiz çocuklara şiddet uygulayan personellerine sadece kınama ve ücret kesme cezası uyguladı.

Şiddet uygulayan personelden H.M. isimli hasta bakıcıya “Geçirmiş olduğunuz soruşturma kapsamında konu ile ilgili olarak Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmiştiniz. Yüksek Disiplin Kurulu’nun almış olduğu karara göre, izlenen kamera görüntülerinden bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklara ‘birden fazla defa’ kötü muamelede bulunduğunuzdan dolayı ücretinizden 1/8 oranında kesinti yapılmıştır. Ayrıca rapor gereği tarafınıza tevdi edilen görevi, gereğince yapmadığınızdan dolayı kınama cezası verilmiş olup ve tekrarı halinde iş akdiniz fesh edilecektir” denildi. Bahsi geçen hasta bakıcı H.M. daha sonra kurum içerisinde infiale yol açmaması için başka bir birimde görevlendirildi.

Okmeydanı Darülaceze Başkanlığı’nın başlattığı soruşturmada çocuklardan sorumlu hiçbir idareciye cezai işlem uygulanmazken sadece hastabakıcı ve memurların cezalandırıldığı belirtildi.

ÇOCUKLAR FARKLI YURTLARA GÖNDERİLDİ

Çocuklara şiddet uygulayan çalışanlara işe giriş süreçlerinde Darülaceze Başkan Yardımcısı Funda Ersin ve Özel Kalem Merve Çakır’ın referans olduğu öne sürülürken şirketin gönderdiği tebligatta yer alan kamera görüntülerinin kayıp olduğu ve kurumun olayın duyulmaması için çaba gösterdiği ifade edildi.

Öte yandan şiddete uğrayan 0-6 yaş arasındaki 7 çocuğun da farklı yurtlara gönderildiği ve çocuk yuvasına ziyaretlerin de kaldırıldığı öğrenildi.

Yaşam