Yeni zamlar geliyor

Yeni zamlar geliyor

Marketlerde etiket fiyatları yüzde 40 arttı

TÜİK‘in enflasyon oranını yüzde 21.31 olarak açıklamasının ardından birçok markette fiyat değişikliğine gidildi. Marketlerde çalışan Mağaza Market-Sen üyeleri, yapılan zamları fotoğrafladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı verilerine göre, enflasyon aylık yüzde 3.51 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 21.31 oldu. TÜİK’in enflasyon verilerini açıklaması sonrasında dün gece marketler fiyat değişikliğine gitti. Sabah markete giden biri, yüzde 40 artan fiyatlarla karşılaştı.

Bir gecede yüzde 40 zam
TÜİK, yıllık ve aylık enflasyon oranlarını açıkladıktan sonra, Mağaza Market-Sen, marketlerde çalışan bazı üyelerine çağrıda bulunarak, değiştirdikleri etiket fiyatlarını eski-yeni olarak karşılaştıracak şekilde fotoğraflanmasını istedi. Bunun üzerine etiket zamlarının fotoğrafını çeken üyeler, sendikaya gönderdi. Fotoğraflarda yer alan rakamlara göre fiyatlar son iki günde yüzde 20, 30, ve 40 olarak yükseltildi.

Yeni zamlar bekleniyor
Gazete Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberine göre, etiketler, Türkiye’nin farklı illerinde olmak üzere 15 marketten gönderildi. Mağaza Market-Sen Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Doğan Can Aras, rekor zamların temel hijyen ve yağ ürünlerine yapıldığına dikkat çekti. Raftaki fiyatların neredeyse haftada 2 kez değiştirildiğini belirten Aras, marketlerdeki üyelerden son iki günde gece yarısı değiştirilen etiket fiyatlarını fotoğraflamalarını istedi ve bu uygulamanın zamların boyutunu gözler önüne sermek için yapıldığını belirtti.

Yeni zamlara göre, toz deterjan ürünlerinin fiyatları 87,90’dan 127 liraya, tuvalet kağıtları 28 liradan 43 liraya, çocuk bezleri 44 liradan 59 liraya, Antep fıstığı ise 19 liradan 29 liraya yükseltildi. Kurun artışıyla birlikte zamların devam edileceği belirtiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi