Yeniden seçim diyen Nagehan Alçı’ya tepki yağdı

Yeniden seçim diyen Nagehan Alçı’ya tepki yağdı

Habertürk yazarı Nagehan Alçı bugün köşesinde yazdığı yazıda İstanbul seçimlerini ele aldı. 2 Haziran'da İstanbul'da yeniden seçim yapılacağı işareti veren Nagehan Alçı'ya sosyal medyada büyük tepki yağdıİşte Nagehan...

Habertürk yazarı Nagehan Alçı bugün köşesinde yazdığı yazıda İstanbul seçimlerini ele aldı. 2 Haziran'da İstanbul'da yeniden seçim yapılacağı işareti veren Nagehan Alçı'ya sosyal medyada büyük tepki yağdı

İşte Nagehan Alçı'nın yazısının o bölümü: Nagehan Alçı

Yoksa ufukta 2 Haziran İstanbul seçimleri mi var?

Bir haftadır devam eden İstanbul Meydan Muharebesi

Bu manşetim o gece çok tepki aldı. Herkes her şeyin gayet sakin gideceğini, söylediğimin yanlış olduğunu ve sonucun net şekilde 31 Mart gecesi ortaya çıkacağını ifade etti. Oysa ben, “Önümüzdeki hafta hava yağmurlu olacak” diyen bir meteoroloji uzmanı gibiydim.

Maalesef ülkemiz son 1 haftadır siyasi anlamda İstanbul meydan muharebesini yaşamaya devam ediyor. Çok gerilimli bir seçim gecesinin sonunda, geçen hafta bu sabah İmamoğlu lehine fark 30 bin kadardı.

Şu an sayı 16 bin civarında hatta Ali İhsan Yavuz’a göre 14 bin kadar. Hâlâ iki parti örgütü arasında kıyasıya mücadele yaşanıyor. Yeniden sayımlar sürüyor.

Düğüm nasıl çözülecek?

Bu hafta sonu iki gün yazı yazmadım ve hem AK Parti hem CHP tarafının önemli yetkilileriyle görüşerek tezlerini dinledim. YSK’ya yakın kaynaklarla da konuştum. İçinde olduğumuz İstanbul çıkmazını ya da düğümünü çözümlemeye çalıştım.

Benim gördüğüm gidişata göre, Yüksek Seçim Kurulunun kararı doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri 2 Haziran 2019 tarihinde yenilenebilir.

Sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nin belirlenmesi bazında bir seçim, YSK kararıyla tekrarlanacak gibi gözüküyor. Tahminim bu yönde.

2014’te Yalova’da yapıldı

Şimdiki manzara 30 Mart 2014’te AK Parti adayı Yakup Koçal ile CHP adayı Vefa Salman’ın yarıştığı Yalova seçimlerinin sürecine benziyor. Orada önce Yakup Koçal kazanmıştı. Sonra CHP’nin itirazı üzerine oyların yeniden sayımıyla Vefa Salman öne geçmişti. Ardından YSK kararıyla seçim tekrarlanmıştı.

İçim daralıyor

İstanbul seçimlerinin 2 Haziran 2019’da yeniden yapılacağı tahminini üzülerek yapıyorum. İçim daralıyor bu yazıyı yazarken. Zira bu seçimin, özellikle ekonomik olarak ülkemize zarar vereceği kanısındayım. Sandık yorgunu bir toplumuz ama buna rağmen biz İstanbullular bir seçime daha gireceğiz büyük olasılıkla.

31 Mart seçimlerini İstanbul açısından her iki tarafı da dinleyerek analiz ettiğimde-iki taraf da kusura bakmasın- şu manzarayı görüyorum: Türkiye’nin vahim seviyedeki kutuplaşması ve kazanmak için her yolun mübah sayılması kültürü, 31 Mart İstanbul’una damga vurmuş.

Her iki partinin İstanbul teşkilatı da, seçimin kafa kafaya geçeceğini düşündüğü ilçelerde, bazı hanelere 35-40 kişiyi doldurmuş gibi gözüküyor. AK Parti CHP’yi, CHP ise AK Parti’yi suçluyor ama hanelere usulsüz insan doldurma numaraları gördüğüm kadarıyla birbirine benziyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv