Yıllardır türbe sanılıp dua edilen yer boş çıktı

Yıllardır türbe sanılıp dua edilen yer boş çıktı

Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti'nde vatandaşlar yıllar boyunca türbe sanıp dua ediyordu. Yapılan arkeolojik kazılar sonucu türbe sanılıp dua edilen alan boş çıktı.

Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti'nde vatandaşlar yıllar boyunca türbe sanıp dua ediyordu. Yapılan arkeolojik kazılar sonucu boş çıkan bölgede kazı çalışmalarına katılan Arkeolog Fikret Aksoy, “Vatandaşlar kazıyı ziyarete geldi ve çok şaşırdılar. Yaren Dede olarak biliyorduk, meğer değilmiş” dedi.

Aksoy, söz konusu alanın kazılmadan önce yerel halkın 'Yaren Dede' olarak bildiğini belirterek, “Burası kazılmadan önce yerel halk sütunu 'Yaren Dede' olarak adlandırıyordu. Çocuğu olmayanların gelip adak adadığı, tapınım objesi olarak bakılıyordu. Agora’nın köşe sütunu olduğu ortaya çıktı. Kazıda ceset, iskelet, kabre dair hiçbir ibare yok. Agora’nın zemini var. İlçe sakinleri, yatırı kazdık diye tepki göstermedi. Onlar da bilinçlendi” ifadelerini kullandı.  Bölgedeki vatandaşlar, "Biz yıllardır buraya gelip dua ediyorduk. Kabir olmadığını öğrenince çok şaşırdık" ifadeleriyle şaşkınlıklarını dile getirdi.

Kazıların halen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından yapıldığı Aizanoi Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alıyor.
 

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji